KAMPALA. Pri džihádistickom útoku na školu na západe Ugandy zahynulo najmenej 41 ľudí, vrátane 38 študentov, píše agentúra AP s odvolaním sa na miestneho starostu. Pôvodne polícia informovala o 25 obetiach.
Podľa ugandskej armády ozbrojenci tiež niekoľko ľudí, najmä dievčat, uniesli.
Útok sa odohral v piatok v strednej škole v meste Mpondwe zhruba dva kilometre od hranice s Kongom. Ozbrojenci napojení na takzvaný Islamský štát tu zapálili internát.
"Doteraz bolo v škole nájdených 25 tiel, ktoré boli prevezené do nemocnice v meste Bwera. V nemocnici je tiež osem zranených, ktorí zostávajú v kritickom stave," uviedla pôvodne na twitteri polícia.
Starosta mesta Selevest Mapoze ale podľa agentúry AP neskôr uviedol, že bolo nájdených 41 tiel, vrátane 38 zabitých študentov. Miestny predstaviteľ Joe Walusimbi povedal, že mali 16 a viac rokov.
Niektorí chlapci boli podľa generálmajora Dicka Oluma upálení alebo rozsekaní na kusy. Niektoré telá sú natoľko obhorené, že na ich identifikáciu bude potrebné vykonať testy DNA. Ďalších študentov, najmä dievčatá, útočníci uniesli.
Ozbrojenci podľa informácií spravodajského webu BBC študentom zapálili matrace a predpokladá sa, že odpálili aj bomby. Okrem toho z internátu ukradli jedlo.
"Naše sily prenasledujú nepriateľa, aby zachránili unesených a túto skupinu zničili," uviedol na twitteri hovorca ugandských ozbrojených síl Felix Kulayigye.
Ugandskí vojaci podľa vyhlásenia sledovali útočníkov až do národného parku Virunga v Konžskej demokratickej republike.
Za útokom podľa ugandských činiteľov stoja Zjednotené demokratické sily (ADF), čo je islamistická skupina, ktorá už niekoľko desaťročí pôsobí na východe Konga a preniká tiež do Ugandy.
Zástupca ugandského prezidenta v okrese Kasese Joe Walusimbi povedal, že úrady sa usilujú overiť počet obetí ako aj unesených. „Niektoré telá boli spálené na nepoznanie,“ vysvetlil.
ADF vznikli v Ugande v 90.rokoch minulého storočia a neskôr museli utiecť na východ Konžskej demokratickej republiky, kde pre slabú kontrolu pôsobí mnoho povstaleckých skupín.
Skupina, ktorá má väzby na extrémistickú skupinu Islamský štát, je obvinená z mnohých útokov na civilistov v ostatných rokoch, obzvlášť na civilné komunity v Konžskej demokratickej republike.
Ugandské úrady už roky sľubujú, že vystopujú militantov ADF „doma aj v zahraničí“.