KYJEV, BRATISLAVA. Zábery z kamier na helmách ukazujú, ako sa vďaka nočnému videniu dodanému zo Západu mohli presúvať v tme. Získali výhodu nad ruskými okupantmi, ktorí sa v posledných mesiacoch zakopávali na fronte.
Keď prišlo ráno, veliteľ nariadil útok. „Trvalo nám dva dni, kým sme sa posunuli o päť kilometrov,“ spomína pre CBS News vojak s krycím menom Kováč. S novinármi hovoril krátko po tom, ako sa vrátil z frontu, kde bol súčasťou úplne prvej vlny ukrajinskej protiofenzívy.
Bombardovaní Rusi opúšťali zákopy, v ktorých nechávali zbrane, prídely jedla či osobné veci. Ukrajinci sa však už naučili, že týchto vecí sa nemajú dotýkať, môžu v nich byť ukryté míny.

Okupanti sa celkom nesťahovali, len sa z jednej obrannej línie presunuli do ďalšej a tá je zrejme lepšia chránená. Aj preto dostali ukrajinskí vojaci po miernom posune príkaz zakopať sa v pozíciách a čakať, čo bude ďalej.
Uvedomujú si, že aj keď je protiofenzíva riskantná, iný spôsob ako vyhrať vojnu nie je. A veria, že ju vyhrajú, čo podporujú aj mierne postupy posledných dní. „Morálka je dobrá, keďže sa posúvame. Každý chce vyhrať,“ povedal Kováč.
V článku sa dočítate:
- aká je morálka ukrajinských vojakov,
- aké otázky prináša súčasná protiofenzíva,
- aké príslovie sa hodí na ukrajinské nádeje,
- prečo sa Ukrajinci stávajú čoraz zraniteľnejšími,
- čo kazilo radosť z oslobodenia ukrajinskej dediny,
- ako vyzerá ruská taktika obrany a v čom sa z prvého roka a pol vojny poučili,
- prečo sa v najbližších týždňoch nebude rozhodovať len na frontovej línii.
Mnoho otázok, pár odpovedí
O ukrajinskej protiofenzíve sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Ukrajinci si pripravovali pozície aj tým, že bombardovali ruské muničné sklady či veliace centrá, ale presný dátum neoznámili. Stalo sa tak až pred týždňom v sobotu.
Mesiace ukrajinských príprav využili Rusi na budovanie niekoľkých obranných línií na frontovej línii dlhej takmer tisíc kilometrov.