V dunách severne od saudskoarabského hlavného mesta Rijád sa začína párty. Mladé ženy odhadzujú svoje čierne abáje, ktorými sa v bežných dňoch zakrývajú na ulici.
Tancujú s mužmi, čo je podľa pravidiel života v konzervatívnom kráľovstve tabu, nehovoriac o alkohole či drogách.
Niektoré si odpíjajú z fliaš, väčšina však siaha po tabletkách captagonu, ktorý je v súčasnosti v krajinách Perzského zálivu najobľúbenejšou drogou. Volajú ju Otec dvoch polmesiacov podľa dvoch písmen c na tabletke. Jedna stojí asi 25 dolárov.
Captagon je kombinácia amfetamínu a teofylínu. Môže mať podobné účinky ako viagra, no najmä potláča potrebu spánku. Látka pôvodne vznikla v 60. rokoch v Nemecku ako liek pre pacientov s depresiou, dnes je vo väčšine štátov nelegálna.
„S jednou tabletkou môžeme tancovať celý víkend,“ hovorí jedna z účastníčok párty, ktorú cituje magazín Economist.
V článku sa dočítate:
- Koľko zarába Sýria na drogách a koľko na olivách.
- Ako režim využíva drogu v politických rokovaniach.
- Ako pašeráci spolupracujú s režimom a ako sa dostali k vojenskému výcviku.
- Kto všetko užíva captagon.
- Aká je šanca, že sa Asad vzdá obchodu s drogou?
Výnosnejšia než olivy
Saudskoarabská vláda síce v občianskej vojne v Sýrii podporovala skupiny bojujúce proti diktátorovi Bašarovi Asadovi, no občania kráľovstva užívaním drogy výrazne pomáhajú jeho režimu prežiť. Sýria sa totiž v posledných rokoch premenila na narkoštát a zisky z vývozu captagonu mnohonásobne presahujú legálne príjmy štátu.
Centrum pre operačné analýzy a výskum odhaduje, že v roku 2022 vo svete zadržali drogy zo Sýrie v súhrnnej hodnote 3,4 miliardy dolárov. Legálne krajina vyváža najviac olivového oleja, no vývoz dosahuje len 122 miliónov dolárov.
„Droga je zdrojom príjmov pre centrálnu vládu,“ napísal v nedávnej správe centra jeho výskumník Ian Larson.
Droga sa stáva témou najmä v štátoch Perzského zálivu, kde vznikajú obavy, že mládež jej ešte viac podľahne. V septembri minulého roka napríklad saudskoarabské úrady oznámili najväčší drogový úlovok v histórii krajiny – 47 miliónov tabletiek drogy, ktoré pašeráci schovávali v dodávkach múky v sklade v Rijáde.
Sýrska vláda túto drogu využíva aj v politickom boji, keď si ňou pomohla k májovému návratu do Ligy arabských štátov, odkiaľ krajinu vylúčili po vypuknutí občianskej vojny a útokoch na civilistov.