VARŠAVA, BRATISLAVA. Radšej sa budem báť pekla ako nemocnice. Žena s týmto transparentom v stredu večer protestovala pred pamätníkom Mikuláša Kopernika v centre Varšavy. Podobné transparenty sa objavili v stredu vo viac ako šesťdesiatich poľských mestách, kde ľudia protestovali po smrti 33-ročnej Doroty.
Zomrela v nemocnici neďaleko slovenských hraníc na septický šok po tom, ako lekári váhali s interrupciou. Aktivisti tvrdia, že za úmrtia niekoľkých tehotných žien môže takmer úplný zákaz interrupcií, ktorý zaviedla vláda po rozhodnutí ústavného súdu z roku 2020.
Lekári sa preň obávajú ukončiť tehotenstvo, aj keď už priamo ohrozuje život matky. Úrady aj vláda vo väčšine prípadov zodpovednosť odmietajú a aj v prípade Doroty hovoria o pochybení lekárov.
„Dorota, Marta, Iza, Ania, Agnieszka, Agata a Alicja. Toto sú osoby, ktorých srdcia tiež bili. Sú to tváre a mená, ktoré by si lekári mali zapamätať. Mohli ešte žiť,“ vraveli na protestoch vo Varšave ženy z organizácie Aborcyjny Dream Team, ktoré asistujú ženám, ktoré chcú podstúpiť interrupciu.
Úmrtie Doroty sa stalo aj politickou témou pred jesennými parlamentnými voľbami. Kým opozícia kritizuje vládu, že bagatelizuje problémy žien, prieskumy ukazujú, že prísne protipotratové zákony už v Poľsku ohrozujú pôrodnosť.
V článku sa dočítate
- že nejde o prvý prípad úmrtia po tom, čo lekári s interrupciou vyčkávali,
- že nemocnica v Nowom Targu vysvetľuje svoj postoj k interrupciám pápežom,
- aký má v Poľsku obmedzenie interrupcií vplyv na pôrodnosť.
Čakanie na smrť plodu
Koncom mája prišla tridsaťtriročná Dorota, vtedy v 20. týždni tehotenstva, do nemocnice Jána Pavla II. v Novom Targu po tom, ako jej odtiekla plodová voda.
Lekári skonštatovali, že plod je ešte nažive a pacientke odporučili, aby držala nohy hore a nehýbala sa. Ženu neinformovali o tom, že by jej dieťa mohlo zomrieť a dávali jej na bolesti paracetamol.