Prímerie na spôsob minského už Európskej únii stačiť nebude, keďže ruskej invázii na Ukrajinu nepredišlo, hovorí v rozhovore pre SME riaditeľka think-tanku Carnegie Europe ROSA BALFOUROVÁ.
Cieľom je dosiahnuť stav, keď už Rusko nebude hrozbou pre susedov, čo nemusí nutne znamenať jeho odzbrojenie, tvrdí. Pripomína, že pred rozšírením si reformou musí okrem Ukrajiny prejsť aj Európska únia, a opisuje, ako by sa to mohlo odohrať aj napriek súčasnému nesúhlasu z Maďarska.
Balfourová v rozhovore odpovedá aj na tieto otázky:
- Môže Rusko vôbec prijať podmienky ukrajinského mierového plánu?
- Je nutné odzbrojenie Ruska?
- Môže Ukrajina vstúpiť do Únie aj s okupovanými územiami?
- Je možné cez maďarské odmietanie pretlačiť reformy Únie?
- Nebude rozšírená Únia ešte menej efektívna?
- Nerobia štáty rovnakú chybu, keď namiesto Ruska spolupracujú s diktátormi?
- Bude Turecko po opätovnom víťazstve Erdogana znovu vydierať utečencami?
Európska únia pomohla Ukrajine s dodávkami zbraní, čo urobila vôbec prvýkrát. Stala sa Únia v poslednom roku globálnym politickým hráčom, ktorý bude mať miesto aj pri prípadných mierových rokovaniach?
Neviem na to odpovedať, lebo nevieme, ako budú mierové rokovania vyzerať. Vidíme niekoľko iniciatív, ale žiadna nateraz nevyzerá dôveryhodne. Európska únia podporuje desaťbodový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý je založený na princípoch Charty OSN. Či bude mať Únia miesto za rokovacím stolom, teraz nie je tou najdôležitejšou otázkou.

Zelenského plán de facto znamená kapituláciu Ruska. Malo by sa stiahnuť zo všetkých obsadených ukrajinských území, odzbrojiť, jeho predstavitelia by mali skončiť pred medzinárodným súdom. Myslíte si, že Rusko bude o tom vôbec ochotné rokovať?
Presne preto sú takéto úvahy podľa mňa ešte predčasné. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na Globsecu povedala, že nemáme záujem o prímerie, aké sme videli po anektovaní Krymu a vypuknutí vojny v Donbase, lebo Rusku to nezabránilo znovu zaútočiť. Európska únia chce dosiahnuť stav, v ktorom už nebude možné, aby Rusko ohrozovalo nielen Ukrajinu, ale aj Moldavsko či ďalšie štáty. Ak toto nedosiahneme, nepôjde o udržateľný mierový plán.
Únia tiež zdôrazňuje, že nebude rokovať za chrbtom Ukrajincov, oni si musia povedať, kedy má podľa nich zmysel ukončiť boje. Z ich pohľadu je kľúčové zachovanie územnej celistvosti podľa hraníc z roku 1991.