MANAGUA. Nikaragujská vláda skonfiškovala majetok 222 predstaviteľov opozície, ktorí boli vo februári nútení odísť do exilu po tom, ako ich režim prezidenta Daniela Ortegu dal uväzniť. O piatkovom oznámení nikaragujskej vlády informovala agentúra AP.
Medzi tými, ktorých 9. februára odviedli z väzenia a prinútili nastúpiť na palubu lietadla smerujúceho do Spojených štátov, bolo sedem bývalých kandidátov na prezidenta, právnici, aktivisti za ľudské práva, novinári a bývalí členovia sandinistického partizánskeho hnutia.
Vyhnanci
Justičné orgány vtedy deklarovali, že opoziční predstavitelia boli vyhlásení za "zradcov vlasti" a zároveň boli zbavení občianstva. Ide o opatrenia, ktoré boli kritizované a označené de facto za vyhnanstvo, čo je v rozpore s medzinárodnými normami.
Vo vládnom vyhlásení sa uvádza, že disidenti stratili práva na svoje nehnuteľnosti a akékoľvek podiely v spoločnostiach v Nikarague, pretože boli odsúdení za "spáchanie činov proti suverenite, nezávislosti a sebaurčeniu národa".
Súdne procesy s predstaviteľmi opozície sa často konali v zrýchlenom konaní. Ich dejiskom boli často väznice.
Nikaragujská sociologička a politická aktivistka Tamara Dávilová, ktorá vo februári bola jednou z 222 exilových opozičných aktivistov, v reakcii na konanie vlády uviedla, že konfiškácia "je úplne nezákonná z akéhokoľvek hľadiska".
"Z politického hľadiska to len dokazuje, že režim upadá a musí sa uchýliť k lúpeži, aby ukázal svoju silu," povedala.
Od roku 2018, keď nikaragujské bezpečnostné sily násilne potlačili masové protivládne protesty, utiekli do exilu tisíce ľudí.
Diktátorské postupy
Ortega tvrdí, že tieto protesty boli pokusom o štátny prevrat s podporou zo zahraničia. Cieľom bolo - podľa Ortegu - jeho zvrhnutie a uvalenie sankcií na členov jeho rodiny a vlády.
Pred Ortegovým znovuzvolením v novembri 2021 nikaragujské orgány zatkli sedem potenciálnych opozičných prezidentských kandidátov, aby mu takto "vyčistili" terén.
Vláda okrem toho zakázala činnosť stoviek mimovládnych skupín, ktoré Ortega obvinil z prijímania finančných darov zo zahraničia a z ich využívania na destabilizáciu jeho vlády.
Kým Španielsko ponúklo 222 exulantom svoje občianstvo, Spojené štáty poskytli Nikaragujčanom dvojročnú dočasnú ochranu.