MADRID. Španielsko zaznamenalo v tomto roku najteplejšiu jar, ktorá bola zároveň druhá najsuchšia v histórii.
Teplý a suchý rok
V stredu to uviedla národná meteorologická služba AEMET. Jej hovorca Rubén Del Campo uviedol, že najnovšie údaje ukazujú pokračovanie extrémne vysokých teplôt, ktoré krajinu sužovali vlani, keď v Španielsku zaznamenali najteplejší rok.
Jarné horúčavy sprevádzal nedostatok dažďa, ktorý prehĺbil dlhodobé sucho v Španielsku, a to aj napriek početnejším zrážkam v priebehu ostatného mesiaca. Španielske ministerstvo pre ekologickú transformáciu v utorok oznámilo, že priehrady v krajine sú na úrovni 47,4 pecenta svojej kapacity, čím sa konsoliduje klesajúci trend.

AEMET tvrdí, že vysoké teploty a sucho vplývajú na ekosystém tejto stredomorskej krajiny. „Teploty povrchovej vody zaznamenané v roku 2022 boli najvyššie od roku 1940,“ povedal Del Campo na tlačovej konferencii a varoval, že tento jav ohrozuje morský život a schopnosť živočíchov rozmnožovať sa.
Opatrenia proti suchu
„Tieto vysoké teploty majú navyše dopad na ľudské zdravie aj ekosystémy v zmysle zvýšenej pravdepodobnosti lesných požiarov,“ dodal. Del Campo tiež vydal predpovede na nadchádzajúce leto, ktoré bude podľa neho pravdepodobne „extrémne horúce“, aj keď s pravdepodobnosťou niekoľkých búrok.
Španielska vláda minulý mesiac oznámila opatrenia voči suchu v hodnote 2,2 miliardy eur, vrátane financovania opätovného využívania vody v mestách a ďalšej pomoci farmárom, ktorí majú problémy. Španielsko je popredným európskym producentom a vývozcom čerstvého ovocia a zeleniny. Krajina v apríli požiadala Európsku úniu o núdzové prostriedky vzhľadom na katastrofálne prognózy pre tohtoročnú úrodu.