VARŠAVA. Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom.
Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.
Škody na životnom prostredí
Viaceré organizácie vrátane Greenpeace či ekologického združenia EKO-UNIA podali ešte v novembri 2022 sťažnosť proti tzv. environmentálnemu povoleniu na prevádzku tejto bane.
Súd vo Varšave tento týždeň skonštatoval, že v prípade bane Turów existuje riziko spôsobenia značných škôd na životnom prostredí a pozastavil jej tzv. environmentálne povolenie na ťažbu.

Hovorca vlády Müller označil v stredu verdikt za "bizarný" s tým, že žiadosť zahraničných organizácií takto podľa jeho slov spôsobila, že Poľsku "hrozí destabilizácia trhu s energiami".
Dodal, že ak niekto pozastaví takéto povolenie "namiesto toho, aby zvážil podstatu veci", svedčí to o jeho zámeroch. Na otázku, či sa vláda plánuje voči verdiktu odvolať uviedol, že v tejto veci "využije všetky dostupné právne opatrenia".
Česko čaká na výsledky opatrení
Česko má garancie, že ťažba v poľskej bani Turów nepoškodzuje životné prostredie. V reakcii na rozhodnutie Poľska baňu nezatvoriť to v stredu povedal český premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Dosiahli sme kompenzáciu. Dosiahli sme aj to, že sa stavia stena, ktorá zaisťuje, aby sa nestrácala spodná voda. Čiže je tu celý rad garancií, že tá baňa nepoškodzuje záujmy ČR a našich občanov," povedal Fiala.
V nasledujúcich mesiacoch sa podľa neho ukáže, či prijaté opatrenia fungujú. Očakávaný efekt veľmi pravdepodobne prinesú, myslí si český premiér. ČR by v júni mala dostať prvé dáta o fungovaní steny, ktorá má v okolí chrániť podzemnú vodu pred negatívnym vplyvom ťažby.
Zníženie hladiny podzemnej vody
Ťažbu v bani Turów sprevádzajú dlhoročné právne spory. Česko už pred rokmi žiadalo európsky súd o zastavenie ťažby v bani z dôvodov jej nepriaznivého vplyvu na životné prostredie.
Podľa Prahy baňa prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody v prihraničných oblastiach. Environmentálni aktivisti a tamojší obyvatelia sa okrem toho sťažovali aj na hluk a prašné prostredie.

Súdny dvor EÚ v reakcii na sťažnosť Prahy v máji 2021 nariadil Poľsku okamžité zastavenie ťažby. Po tom, čo Varšava toto rozhodnutie nerešpektovala, jej súd v septembri 2021 uložil povinnosť platiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur.
Začiatkom februára 2022 bol však prípad vyradený z registra Súdneho dvora EÚ vďaka dohode, ktorú dosiahli Varšava s Prahu. Poľsko na základe nej zaplatilo Českej republike 45 miliónov eur.
Baňa následne získala aj tzv. environmentálne povolenie na prevádzku, ktoré však v novembri 2022 napadli mimovládne organizácie, pričom sa postavili aj proti zmienenej poľsko-českej dohode.
Tvrdili pritom, že životné prostredie vrátane podzemných vôd v Českej republike ťažba stále ovplyvňuje.