PARÍŽ. Americký minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley, stovky súčasne aktívnych vojakov a aj viacerí žijúci pamätníci si v utorok na severe Francúzska pripomenuli 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny.
Táto operácia dostala krycí názov Overlord.
Inšpirácia v boji za slobodu
Spomienková slávnosť sa konala na cintoríne v obci Colleville-sur-Mer neďaleko pláže Omaha Beach, na ktorej sa nachádzajú hroby 9 386 amerických vojakov. Väčšina z nich prišla o život počas vylodenia a následných operácií.
"V deň D zvíťazila odvaha nad hrôzou, smelosť nad krutosťou a sloboda nad tyraniou," uviedol Austin. Demokratické ideály, ktoré boli vlastné vojakom zúčastneným na operácii Overlord, sú podľa jeho slov ešte stále inšpiráciou pre slobodných ľudí všade na svete.
Znechutenie z Ruska
Na slávnosti sa zúčastnilo aj viacero osôb, ktoré sa na vylodení podieľali. "Bola som v tej vojne. Počula som streľbu, samopaly, bombardujúce lietadlá, kričiacich mužov, mužov vydávajúcich rozkazy," uviedla Marie Scottová, ktorá počas vylodenia pôsobila ako telefonistka. Deň D označila za kľúčový bod vo svojom živote.
Dnes 96-ročná Scottová sa telefonistkou v britskom prístave Portsmouth stala ako 17-ročná v roku 1944. Mala za úlohu sprostredkovávať komunikáciu medzi mužmi v teréne a velením operácie. Takisto vyjadrila znechutenie nad skutočnosťou, že v Európe v súčasnosti zúri ďalšia vojna po tom, ako Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu.
Vylodilo sa takmer 160-tisíc vojakov
Britský veterán Mervyn Kersh (98), ktorý sa v Deň D vylodil na Gold Beach, uviedol, že západní spojenci by mali poslať Ukrajine maximálnu možnú vojenskú pomoc.
V utorok sa v priestoroch britského pamätníka v Normandii uskutoční aj medzinárodné spomienkové podujatie, kde budú prítomní predstavitelia Nemecka a deviatich hlavných spojeneckých krajín: Belgicka, Británie, Dánska, Francúzska, Holandska, Kanady, Nórska, Poľska a USA. Medzi nimi by mali byť ministri obrany Francúzska a Británie Sébastien Lecornu a Ben Wallace.
Na 80-kilometrovom pobrežnom páse na severe Francúzska sa 6. júna 1944 vylodilo takmer 160 000 vojakov, ktorí čelili nemeckému delostrelectvu a guľometnej paľbe.
Operácia Overlord bola najväčšou námornou inváziou v dejinách ľudstva a pripravila cestu k porážke nacizmu v západnej Európe.
Vyloďovací pobrežný pás v Normandii bol rozdelený na päť sektorov – Gold Beach, Juno Beach, Sword Beach, Utah Beach a Omaha Beach.