KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajincov žijúcich pod ruskou paľbou zrejme neupokojili slová, ktoré si cez víkend vypočuli od indonézskeho ministra obrany, podľa ktorého sú reakcie na vojnu príliš emotívne a že Ázia zažila aj krvavejšie vojny.
Na Kyjev v poslednom týždni dopadali bomby, ktoré zabíjali aj deti, kým minister prednášal návrh, ako by mala okolo súčasnej frontovej línie vzniknúť demilitarizovaná zóna, a o osude Rusmi okupovaných oblastí by sa malo uskutočniť referendum.
Nešlo o nič, čo by už Ukrajinci nepočuli, a o nič, čo by neodmietli s tým, že prvým krokom musí byť stiahnutie ruského agresora a to zrejme nebude možné bez toľko očakávanej protiofenzívy. Aj tento týždeň pokračovali špekulácie, kedy sa začne. Rusi tvrdia, že sa tak už cez víkend stalo.
Najdôležitejšia správa posledných dní však prišla v utorok ráno, keď sa do sveta dostali zábery zničenej Kachovskej priehrady na rieke Dneper. Táto udalosť môže zmeniť situáciu na budúcom bojisku, no najmä ovplyvní tisíce ľudí, ktorí budú musieť ujsť pred valiacou sa vodou.
Pozrite si prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine uplynulý týždeň odohralo.
- Bojisko mení zničená priehrada.
- Začala sa už protiofenzíva?
- Tragédia priniesla ďalšiu ikonickú fotografiu.
- Bitka o Belgorodskú oblasť a české zbrane.
- Wagnerovci zajali ruského dôstojníka.
- Mierový plán z Indonézie Kyjev nepresvedčil.
Bojisko mení zničená priehrada
Špekulácie o tom, či sa už tentoraz naozaj začala ukrajinská protiofenzíva ,v utorok ráno prerušila správa o zničenej Kachovskej priehrade. Hovorí sa o najväčšom teroristickom útoku od začiatku vojny, obe strany sa zo zodpovednosti obviňujú navzájom a okolnosti sú nateraz neznáme.
Objavujú sa analýzy, čo môže znamenať zničenie priehrady na rieke Dneper, ktorá zadržiavala osemnásť kubických kilometrov vody a prezývali ju Kachovské more. Do ohrozenia sa nateraz nedostáva najväčšia európska jadrová elektráreň v Európe v Záporoží, ktorá je v rukách ruských okupantov, no približne 16-tisíc ľudí žijúcich v záplavovej zóne áno.

Mení sa aj situácia na miestach, ktoré sa už v najbližších dňoch či týždňoch mali premeniť na bojisko. Voda sa totiž vylieva smerom k juhoukrajinskej Chersonskej oblasti a voda môže vytvoriť prekážku pre postupujúcu ukrajinskú armádu.
Do problémov sa môžu dostať tiež obyvatelia Rusmi okupovaného Krymu. Priehrada je hlavnou zásobárňou vody pre celý polostrov. Vodu do Severokrymského kanálu z priehrady pumpujú už od konca päťdesiatych rokov.
„Rusko bude zodpovedné za odopieranie pitnej vody obyvateľom južnej Chersonskej oblasti a Krymu, za možné zničenie niektorých obcí a biosféry,“ reagoval na telegrame šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Zničenie priehrady nazval ekocídou.
Začala sa už protiofenzíva?
Ruské ministerstvo obrany cez víkend tvrdilo, že Ukrajinci sa v Donbase pokúsili prelomiť obrannú líniu, no nepodarilo sa im to.
Ukrajinci na toto tvrdenie nereagovali, minister obrany Oleksij Reznikov len na twitteri citoval pieseň Enjoy the Silence od Depeche Mode a pridal video, kde si sami vojaci dávajú ruky na ústa. Ukrajina sa tak zjavne drží mlčania.