WASHINGTON. Čína plánuje zaviesť nové spôsoby regulácie umelej inteligencie (AI). Podľa vyjadrenia miliardára Elona Muska ho o tom informovali vysokí čínski predstavitelia počas jeho dvojdňovej cesty v Ázii.
"Myslím si, že počas mojej nedávnej návštevy Číny sme mali niekoľko veľmi podnetných diskusií o rizikách spojených s umelou inteligenciou a o potrebe istej formy jej regulácie a dohľadu nad ňou," uviedol Musk. "Z diskusií som vyrozumel, že Čína bude na svojom území iniciovať zavedenie regulácie AI," dodal.
Muskov záujem o Čínu a jeho rozsiahle aktivity na jej území vyvolávajú vo Washingtone dlhodobo znepokojenie. Uviedol to počas naživo prenášanej diskusie Robert Kennedy Jr., synovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a jeden z možných kandidátov amerických demokratov na prezidenta, ktorého agentúra AFP označuje za šíriteľa konšpiračných teórií o očkovaní.

Spoločnosť OpenAI sídliaca v San Franciscu minulý rok v novembri vydala konverzačný robot ChatGPT. Následne sa objavilo množstvo čínskych spoločností, ktoré sa predbiehajú vo vývoji služieb AI schopných napodobňovať ľudskú reč. Rýchly pokrok v tejto oblasti však po celom svete vyvoláva obavy z jej možného zneužitia na účely dezinformácie a propagandy.
Musk nekonkretizoval, čo bolo obsahom rokovaní počas jeho návštevy Číny. Podľa AFP je možné, že narážal na pripravovaný zákon, ktorý má od nových produktov obsahujúcich AI vyžadovať bezpečnostnú previerku a potvrdenie, že odrážajú "kľúčové socialistické hodnoty".
Administratívne opatrenie pre generatívne služby s umelou inteligenciou, ako sa návrh zákona nazýva, zakazuje obsah podporujúci "teroristickú alebo extrémistickú propagandu, etnickú nenávisť alebo iný obsah narúšajúci hospodársky a spoločenský poriadok". Vysoká miera centralizácie moci v Číne dáva tušiť, že návrh bude takmer s istotou schválený.