KYJEV. Na juhu Ukrajiny, ktorý čiastočne okupujú ruské jednotky, bola v noci na utorok zničená hrádza obrovskej Kachovskej priehrady. Z deštrukcie sa navzájom obvinili Kyjev aj Moskva.
"Ruské okupačné sily vyhodili do vzduchu vodnú elektráreň Kachovka. V súčasnosti zisťujeme rozsah škôd, rýchlosť a objem vody a pravdepodobné oblasti zaplavenia," uviedlo na telegrame skoro ráno ukrajinské južné veliteľstvo.
Pretrhnutou hrádzou vyteká voda, ktorá zaplavuje rozsiahle územie pozdĺž dolného toku rieky Dneper. Ukrajinské úrady nariadili evakuáciu obyvateľov, pred povodňami varuje tiež ruská okupačná správa, ktorá hrádzu momentálne kontroluje.
Pokles hladiny podľa doterajších správ bezprostredne neohrozuje Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá využíva vodu z priehrady na chladenie.
Hrádzu okupujú Rusi
Kachovská priehrada je jedným z najväčších vodných diel v Európe, zadržiavala 25-krát viac vody ako česká Orlická priehrada. Jej vodná plocha od seba momentálne oddeľuje ukrajinské a ruské vojská. Hrádzu od začiatku vlaňajšej invázie na Ukrajinu okupujú Rusi.
Spoločnosť Ukrhidroenerho oznámila, že bola úplne zničená vodná elektráreň, ktorú už nebude možné opraviť. Výbuch podľa nej nastal priamo v strojovni. Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky ruské sily priehradu odpálili "v panike", čím zrejme narážala na možnosť skorého začatia ukrajinskej protiofenzívy.
Ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na Moskvou dosadeného starostu Novej Kachovky, Vladimira Leontieva, uviedla, že priehrada je naozaj zničená a že za útokom stálo ukrajinské ostreľovanie a "teroristický útok". Starosta pritom najprv správy o bombardovaní priehrady a vodnej elektrárne označil za nezmysel a poznamenal, že všade v meste je pokoj a ticho.
Evakuácia
Ukrajinské úrady nariadili evakuáciu obyvateľov a ráno uviedli, že kritickú úroveň má voda dosiahnuť v priebehu piatich hodín. Hladina v nádrži klesá rýchlosťou asi 15 centimetrov za hodinu.
V kritickej oblasti na západnom brehu Dnepra sa podľa šéfa chersonskej regionálnej vojenskej správy Oleksandra Prokudina nachádzalo asi 16-tisíc obyvateľov, do bezpečia sú prepravovaní autobusmi a vypravený má byť aj evakuačný vlak. Obyvateľov zároveň vyzvali, aby sa v čo najväčšej miere zásobili vodou.
Správa okupovanej časti Chersonskej oblasti oznámila, že riziko záplav sa týka 14 obcí s celkovo 22-tisíc obyvateľmi. Podľa spomínaného starostu Novej Kachovky záplavy postihnú až 300 domov a problémy môžu nastať aj na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym, ktorý zásobuje voda z nádrže.

Zbraň hromadného ničenia
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal kvôli pretrhnutiu Kachovskej priehrady mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady. "Ruskí teroristi. Zničenie priehrady vodnej elektrárne Kachovka len potvrdzuje celému svetu, že treba ich vyhnať zo všetkých kútov ukrajinského územia," uviedol Zelenskyj na twitteri a pripojil video poškodenej priehrady. Neskôr dodal, že ani vodou, ani raketami Rusi Ukrajinu nezastavia.
Podľa predbežných informácií z bezpečnostnej rady priehradu pravdepodobne vyhodila do povetria ruská 205. motostrelecká brigáda ruskej armády.
Zelenského poradca Andrij Jermak označil zničenie priehrady za ekocídu.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba píše o "pravdepodobne najväčšej technologickej katastrofe v Európe za posledné desaťročia" a hovorí o "ohavnom vojnovom zločine".
Český minister zahraničia Jan Lipavský vo vyjadrení pre ČTK uviedol, že útok na ukrajinskú priehradu nad obývanými oblasťami je porovnateľný s použitím zbrane hromadného ničenia proti civilistom. Schválil tiež vyčlenenie mimoriadnej pomoci vo výške desať miliónov korún na pomoc s evakuáciou civilistov a s dôsledkami zničenia priehrady.
O možnom zničení Kachovskej priehrady sa špekulovalo už dlhšie. Zelenskyj vlani v októbri povedal, že Rusko chystá na Kachovskej priehrade útok, ktorý by mohol viesť k zatopeniu neďalekého mesta Cherson aj desiatok ďalších obcí. Ruská okupačná správa naopak vyhlasovala, že útok na priehradu plánuje Kyjev.
Dopad na Záporožskú jadrovú elektráreň
Voda z priehrady je okrem iného používaná v chladiacom systéme najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Ukrajinská vojenská správa Záporožskej oblasti vo februári uviedla, že ak bude naďalej klesať hladina priehrady, bude chladenie Záporožskej jadrovej elektrárne ohrozené.
Ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom uviedla, že zničenie priehrady ruskými silami záporožskú elektráreň ohrozuje, situácia je tam však pod kontrolou. Ruská agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruský koncern Rosatom uviedla, že Záporožská jadrová elektráreň ohrozená nie je.
Bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí ani podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a rovnako situáciu hodnotí predsedníčka českého Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) Dana Drábová. Podľa nej sú reaktory elektrárne odstavené a chladenie zabezpečené zo špeciálnej nádrže.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Rok vzdoru, ktorý všetko zmenil