WASHINGTON. Americké námorníctvo v pondelok zverejnilo video zobrazujúce podľa neho nebezpečný manéver čínskej vojnovej lode v Taiwanskom prielive.
Čínske plavidlo križovalo dráhu amerického torpédoborca, ktorý musel spomaliť, aby sa vyhol kolízii. Lode boli od seba vzdialené menej ako 140 metrov.
Incident sa odohral v sobotu počas plavby amerického torpédoborca USS Chung-Hoon a kanadskej fregaty HMCS Montreal, ktorej cieľom bolo demonštrovať právo slobodného tranzitu v prielive medzi Taiwanom a pevninskou Čínou.
Austin vyzval na dialóg
V čase incidentu sa v Singapure konala medzivládna bezpečnostná konferencia s názvom Dialóg Šangri-La, na ktorej sa zúčastnil aj americký a čínsky minister obrany.

Lloyd Austin vyzval počas konferencie čínskeho náprotivka Li Šang-fua na vzájomný rozhovor, Li však jeho výzvu odmietol.
V nedeľu vyhlásil, že nebezpečné situácie v prielive vytvárajú Spojené štáty a ich spojenci krokmi, ktoré sú podľa neho zamerané na provokovanie Číny.
USA 30. mája uviedli, že čínska stíhačka J-16 sa dopustila "zbytočne agresívneho manévra", keď sa nebezpečne priblížila k americkému prieskumnému lietadlu počas letu nad Juhočínskym morom. Podobné prípady podľa AP vyvolávajú obavy z možnej nehody, ktorá by mohla viesť k eskalácii napätia medzi USA a Čínou.
Majú spoločné cvičenie
USA a Čína sa napriek vzájomnému napätiu od pondelka zúčastňujú na štvordňových spoločných námorných cvičeniach pod záštitou Indonézie pri ostrove Sulawesi. Cieľom cvičení je príprava na humanitárne a iné nevojenské operácie.
Námorníctvo USA na cvičenia vyslalo menšiu bojovú loď určenú na operácie pri pobreží. Čínske ministerstvo obrany vopred avizovalo vyslanie torpédoborca a fregaty.
"Ide o nevojenské cvičenia, ktorých prioritou je námorná spolupráca v oblasti," uviedlo indonézske námorníctvo.
Celkovo sa do cvičení zapojí 17 cudzích plavidiel. Podľa informácií AFP sa zúčastnia aj lode Austrálie a Ruska.