SME

Geopolitická kráľovská svadba zaujala arabský svet. Chudobní Jordánci sa však pýtajú na jej náklady

Svadby sa zúčastnili aj britské a dánske kráľovské rodiny.

Jordánsky korunný princ Husajn bin Abdalláh a jeho manželka Radžwa as-Sajfová kráčajú počas svadobného obradu v Ammáne. Jordánsky korunný princ Husajn bin Abdalláh si vo štvrtok v kráľovskom paláci v Ammáne zobral za manželku saudskoarabskú architektku Radžwu as-Sajfovú. Svadba sa konala podľa tradičného islamského obradu. Jordánsky korunný princ Husajn bin Abdalláh a jeho manželka Radžwa as-Sajfová kráčajú počas svadobného obradu v Ammáne. Jordánsky korunný princ Husajn bin Abdalláh si vo štvrtok v kráľovskom paláci v Ammáne zobral za manželku saudskoarabskú architektku Radžwu as-Sajfovú. Svadba sa konala podľa tradičného islamského obradu. (Zdroj: TASR/AP)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Jordánsko poskytlo svetu netypicky intímny pohľad na honosnú svadbu korunného princa Husajna a jeho saudskej partnerky Radžwy. Ich sobáš minulý týždeň rozptýlil pozornosť obyvateľstva krajiny zápasiacej s dlhým obdobím hospodárskych ťažkostí a politického napätia.

Svadobná horúčka zachvátila celý arabský región, ktorého obyvatelia len zriedkakedy nahliadnu do pompéznosti a ruchu kráľovských osláv. Hlavné jordánske mesto Ammán bolo zaplavené vlajkami a plné oslavujúcich, ktorí lemovali ulice a čakali na svadobný sprievod.

SkryťVypnúť reklamu

Jadrom obradu bolo dobre pripravené posolstvo – tento mladý kráľovský pár predstavuje svetlú budúcnosť Jordánska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy jordánskeho kráľovstva

Krajina však prechádza ťažkým obdobím anemického hospodárskeho rastu, narastajúceho verejného dlhu, vysokej nezamestnanosti a slabnúcich zahraničných investícií.

Jordánsko je tiež jednou z krajín s najväčším nedostatkom vody na svete, vláda je tak nútená vyzývať verejnosť, aby obmedzila jej spotrebu. Minulý rok vyvolalo celonárodné protesty zvýšenie cien palív. Učitelia protestujúci proti zatvoreniu učiteľského syndikátu boli zatknutí, čo nahnevalo verejnosť.

Krajinu zasiahla aj kríza v susednej Sýrii. Vojna vyhnala do Jordánska státisíce sýrskych utečencov a na roky uzavrela dôležitý obchodný koridor. Obavy o bezpečnosť v posledných rokoch vzrástli, keďže Jordánsko sa stalo obľúbenou trasou pre pašovanie drog, konkrétne amfetamínu captagon. Krajina sa snažila tento problém potlačiť a v máji dokonca došlo až k útoku na Sýriu – prvému takémuto útoku za takmer desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Úradníci si uvedomili ekonomickú realitu a minulý rok prijali víziu modernizácie pod dohľadom kráľa, ako aj korunného princa, ktorý v posledných rokoch verejne prevzal viac zodpovednosti.

Za posledné dve desaťročia ale Jordánsko vypracovalo takmer tucet expanzívnych hospodárskych plánov, čo vyvoláva pochybnosti, či ten najnovší bude iný.

Za balíkom reforiem stojí korunný princ Husajn, ktorý zdôrazňuje potrebu modernizácie. V aprílovom prejave na fóre 28-ročný následník trónu povedal, že úloha posilniť postavenie jordánskej mládeže spočíva na verejnom sektore a vyslovil sa za transformáciu a poučenie sa z minulých chýb s cieľom „urobiť kvalitatívny skok v našej výkonnosti“.

Snaha o jordánsku autentickosť

Husajn sa na nástup na trón pomaly pripravoval už nejaký čas, čo sprevádzali fámy o bojoch vo vnútri kráľovskej rodiny, ako aj o zmarenom pokuse o prevrat, ktorý viedol jeho strýko, nevlastný brat kráľa Abdalláha II. princ Hamzah bin Husajn.

SkryťVypnúť reklamu

Hamzahovi prívrženci ho často porovnávajú s jeho kráľovským bratom, o ktorom jeho modré oči, blízke vzťahy so Západom a relatívne slabšia znalosť arabčiny vytvárajú obraz „nedostatočného Jordánca“.

Keď vzplanie nespokojnosť, sociálne médiá sú prešpikované videami, ktoré chvália Hamzaha a vyzývajú ho, aby sa ujal vlády, najmä preto, že verejnosť čoraz viac vníma svojho kráľa ako neprítomného a nezaujímajúceho sa o vládnutie.

Často opakovanú obavu o jordánsku autenticitu mali zahnať svadobné oslavy, na ktorých sa jordánska identita dostala do popredia. Spevák skandoval „Jordánec, Saudka,“ keď svadobný pár vchádzal na slávnostnú recepciu.

Kráľovná Rania týždeň predtým zdieľala šikovne zostrihané video z tradičného svadobného obradu s hennou, na ktorom bolo vidieť princezné, ako aj stovky žien z celého Jordánska – vrátane žien zo skromnejších dedín a z púštnych oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo tu veľa pokusov o vytvorenie autenticity, ale veľmi jasne cez optiku, ktorá sa páči sociálnym médiám,“ povedala Bessma Momani, jordánska profesorka na University of Waterloo a analytička medzinárodných záležitostí v The Arab Gulf States Institute.

„Išlo však o príjemnú zmenu spravodajského príbehu,“ pokračovala. „Bol to spôsob, ako potvrdiť silu monarchie po vnútornom boji o ňu, aj ako všetkým pripomenúť, že toto je váš budúci kráľ.“

Mocný saudský klan

Významný je aj saudský rodokmeň novej princeznej. Od pokusu o prevrat uplynuli len dva roky, počas ktorých sa špekulácie o saudskom spojení zintenzívnili po neplánovanej návšteve vysokopostavenej delegácie zo Saudskej Arábie v Jordánsku.

Vysokopostavený predstaviteľ blízkovýchodnej spravodajskej služby vtedy pre denník Washington Post povedal, že saudskí predstavitelia požiadali o prepustenie jedného zo zatknutých mužov, Bassema Awadallaha, ktorý mal údajne blízko k saudskému korunnému princovi Mohamedovi bin Salmánovi.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy medzi oboma kráľovstvami odvtedy ochladli. Radžwin pôvod však vyvolal otázky, či to pre vzťahy Jordánska so Saudskou Arábiou znamená niečo dobré.

„Je to geopolitická svadba,“ poznamenala Momani.

Otec 29-ročnej Radžwy Khalid as-Sajf je saudskoarabský podnikateľ, ktorého stavebná spoločnosť získala tento rok investície od saudskoarabského štátneho investičného fondu. Možno ešte významnejšia je jej matka Azza bint Nayef Abdulaziz Ahmed al-Sudairi, ktorá je príbuzná Hussani bint Ahmed al-Sudairiovej, matky súčasného saudskoarabského vládcu kráľa Salmána.

Sudairiovci sú v Saudskej Arábii mocným klanom, pričom Hussa bola údajne obľúbenou manželkou zosnulého kráľa Abdulaziza bin Saúda, zakladateľa saudskoarabského štátu. Jej synovia, prezývaní Sudairiovská sedmička, boli považovaní za hlavný mocenský blok v saudskoarabskej kráľovskej rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci verejné oslavy boli pokusom „vygradovať dedičnú vládu“, vyvolali medzi Jordáncami aj otázky o nákladoch, najmä v tomto dlhšom období hospodárskych bolestí.

„Jordánci si vo všeobecnosti nepotrpia na okázalosť a ceremónie,“ povedala Momani. „Možno sa tým snažíme osloviť masy, ale masy myslia len na chlieb s maslom.“ Počas tejto hospodárskej krízy sa ľudia zaujímajú predovšetkým o to, čo to stojí štátnu pokladnicu,“ pokračovala Momani.

„Pôsobí to na estetické vnímanie, ale Jordáncom to chlieb na stôl neprinesie.“

Autor: Sarah Dadouch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu