SYDNEY, BRATISLAVA. Bolo leto 2012, keď príslušník afganskej armády Hekmatulláh zabil troch austrálskych vojakov na ich základni. Úlohu nájsť ho dostal Ben Roberts-Smith, ktorý sa neskôr stal najoceňovanejším žijúcim austrálskym vojakom.
So špeciálnymi jednotkami vstúpil do dediny Darwan a začal raziu. V rámci nej spútali miestneho dedinčana a zviazaného ho z útesu skopol Roberts-Smith. „Veľký vojak“, ako ho na videoprenose pred austrálskym súdom opísal jeden z dedinčanov.
V článku sa tiež dočítate:
- Čoho všetkého sa podľa novinárov Roberts-Smith dopustil.
- Aké vyznamenania Roberts-Smith dostal.
- Čo ukázal súd o kultúre v austrálskej armáde.
- Koľkých vojnových zločinov sa austrálski vojaci dopustili.
- Ako obhajuje vojaka šéf združenia veteránov.
- Prečo sa novinár po ceste za súdnym rozhodnutím z verdiktu netešil.
Veľmi oceňovaný hrdina
Následne zviazaného muža zastrelil ďalší austrálsky vojak. Roberts-Smith neskôr tvrdil, že zabitý človek nebol obyčajným dedinčanom, ale bojovníkom Talibanu a zomrel v boji. Podľa neho teda nešlo vojnový zločin, ako naznačovali články, ktoré v roku 2018 vyšli v denníkoch The Age, Sydney Morning Herald a Canberra Times.
V tom čase už bol Roberts-Smith austrálskym hrdinom. Dnes 44-ročný muž strávil v armáde sedemnásť rokov, stal sa veliteľom pluku špeciálnych jednotiek, dostal najvyššie ocenenia vrátane britského Viktóriinho kríža.
V roku 2013 ho označili za otca roka, dva jeho portréty sú na národnom vojenskom pamätníku, kde vystavujú aj uniformu, v ktorej slúžil v Afganistane.
Toto nešlo dokopy s príbehom o veliteľovi, ktorý skopne bezbranného Afganca, ani s ďalším príbehom, ktorý sa do novín dostal.
Odohrať sa mal ešte v roku 2009, keď v tuneloch pod austrálskou základňou objavili dvoch mužov. Jeden z nich mal umelú nohu, toho zabil sám Roberts-Smith a nohu si zobral do Austrálie ako svojráznu trofej.
Zabiť druhého prikázal podriadenému, malo ísť o akúsi formu uvedenia medzi „skutočných“ bojovníkov. V tomto prípade Roberts-Smith tvrdil, že v tuneloch nikoho nenašli.
V pôvodných článkoch sa meno nespomínalo, no Roberts-Smith aj tak usúdil, že je príliš jednoduché ho identifikovať a žiadal ich stiahnutie a odškodné za ohováranie.

Na súde hovoril, že ho opísali ako kriminálnika, ktorý „porušil morálne a právne pravidlá spôsobu vedenia boja“. Noviny však trvali na tom, že svoje zistenia môžu dokázať, čo vo štvrtok potvrdil aj súd.
Kultúra bojovníkov
Súdne pojednávanie trvalo viac ako ako rok. Vypočuli 41 svedkov vrátane súčasných alebo bývalých príslušníkov špeciálnych jednotiek, ktorí vypovedali bez prítomnosti verejnosti.
Objavili sa aj nové detaily o Robertsovi-Smithovi. Napríklad, že si najal osobného vyšetrovateľa, aby na potratovej klinike sledoval partnerku, s ktorou sa dohodol, že pôjde na zákrok. Že zakopal dôkazy na záhrade v detskej desiatovej škatuľke, alebo že oblial svoj notebook horľavinou a zapálil ho.