Po zásahu za korupciu v radoch europoslancov som mohla povedať, že sa to deje všade, ale rozhodla som sa inak, spomína na december minulého roka predsedníčka Európskeho parlamentu ROBERTA METSOLA. Dúfa, že opatrenia, ktoré sa v tomto čase prijímajú, pomôžu k tomu, aby už táto téma v predvolebnej kampani nezatienila iné.
Končiaci sa mandát europoslancov považuje za úspešný a pred budúcoročnými voľbami chce hovoriť o dosiahnutých úspechoch. Len to je podľa nej cesta, ako neuvoľniť priestor populistom.
Budúci rok sa konajú voľby do Európskeho parlamentu. Čo bude podľa vás ich hlavnou témou?
Osobne by som sa zamerala na zvýšenie účasti, najmä na Slovensku, kde bývala nízka. Dúfam, že bude pokračovať stúpajúci trend. Inak by som sa v kampani sústredila na bezprecedentnú jednotu Európskej únie, ktorú sme videli v posledných piatich rokoch. Nielen počas vojny, ale aj cez pandémiu.
Budúci rok bude dôležitý z legislatívneho hľadiska, pôjde o ekonomickú obnovu a v tom by sme sa mali osobitne počúvať hlasy občanov zo všetkých končín Európskej únie. Musíme sa posunúť smerom k naplneniu klimatických cieľov, no tiež zmierňovať ekonomické a spoločenské dosahy zákonov v tejto oblasti. Ak sa nám toto nepodarí, stratíme dôveru občanov.
Musíme bojovať o stred politického spektra a to znamená pozrieť sa na to, čo fungovalo, nezakrývať svoje pochybenia, byť hrdí na úspechy a potom prezentovať skupinu kandidátov, o ktorých môžeme s čistým svedomím povedať, že budú najbližších päť rokov dobrými vyslancami svojej krajiny v Európskom parlamente.
Napríklad na Slovensku môžete hovoriť, že máte podpredsedu Európskeho parlamentu, poslancov pracujúcich v otázke právneho štátu, na legislatíve v oblasti poľnohospodárstva alebo životného prostredia. V kampani by sa malo poukazovať na tieto pozitívne príklady.

Obávate sa viac toho, že občania k voľbám neprídu, alebo že si vyberú populistické či priamo extrémistické strany?
Vždy budem argumentovať za to, aby volilo čím viac ľudí. O tom je demokracia. Ľudia si musia vybrať, kto ich má zastupovať. Potom sa musíme pokúsiť, aby v kampani nedominovali populistické naratívy, ktoré ponúkajú ľahké riešenia komplikovaných otázok.
Kandidovala som v každých voľbách od roku 2004 a zistila som, že sa musíte rozhodnúť, či tomuto naratívu podľahnete, budete ho ignorovať, alebo sa otvorene prihlásite k tomu, čo považujete za správne.
Že musíme bojovať s korupciou, že počas posledného mandátu dosiahol europarlament úspechy napríklad vtedy, keď finančnú pomoc podmienil plnením podmienok právneho štátu, alebo pri zelenej tranzícii. Alebo o našich krokoch v pomoci Ukrajine.
Musíme zaručiť, aby sa aj k ľuďom, ktorí informácie prijímajú cez telefón zo sociálnych médií, dostali tieto odkazy, a nie dezinformácie alebo propaganda. Toto je jedna z mojich najväčších obáv pred budúcoročnými voľbami.
Jeden z populistických naratívov sa určite bude týkať minuloročného škandálu s Katarom a bývalej podpredsedníčky europarlamentu Evy Kailiovej. Odkazom bude, že priamo vedenie Európskeho parlamentu bolo skorumpované, korupcia prerástla do najväčších frakcií, a preto treba vymeniť súčasných poslancov.
Odkaz, že celá Únia a jej inštitúcie sú skorumpované, je pomerne jednoduché posúvať. Ja som mala 9. decembra, keď došlo k zásahom, na výber. Mohla som povedať, že korupcia existuje všade a vždy tu bude niekto ochotný poskytnúť a prijať úplatok, ale rozhodla som sa inak. Postavila som sa v parlamente a povedala, že tu nejde o pravicu či ľavicu, juh či sever, ale o to, čo je správne a čo nie.