ZVEÇAN. Etnickí Srbi v severnom Kosove sa v pondelok pokúsili obsadiť budovy miestnej samosprávy, do ktorých minulý týždeň s pomocou polície vstúpili albánski starostovia.
Budovu samosprávy vo Zveçane, jednej zo štyroch obcí, kde sa minulý mesiac konali predčasné voľby, chránili kosovská polícia a kosovské sily pod vedením NATO.
Potýčky s políciou
Asi 25 vojakov nasadených v mierovej misii KFOR pod vedením NATO utrpelo pri zrážkach s demonštrantami zranenia.
Srbi sa v obci Zvečan dostali do potýčok s miestnou políciou už ráno. Popoludní vojaci KFOR vyzvali Srbov, aby uvoľnili cestu dvom vozidlám kosovských špeciálnych policajných jednotiek.
Vojaci potom podľa svedkov a miestnych médií použili slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby takto ochránili kosovských policajtov vo vozidlách i na rozohnanie protestujúcich. Zhromaždení Srbi odpovedali hádzaním kameňov a iných tvrdých predmetov.
Sily KFOR vo vyhlásení spresnili, že v dôsledku toho niekoľko vojakov talianskeho a maďarského kontingentu KFOR utrpelo zranenia ako zlomeniny a popáleniny v dôsledku výbuchu zápalných zariadení.
Aliancia NATO vo svojom vyhlásení dôrazne odsúdila "nevyprovokované útoky" proti jednotkám KFOR a dodala, že "takéto útoky sú absolútne neprijateľné".
Srbi voľby bojkotovali
Predčasné voľby z 23. apríla pritom etnickí Srbi zväčša bojkotovali a na posty starostov a do miestnych zhromaždení tak boli zvolení len zástupcovia etnických Albáncov alebo iných menšín.
Miestne voľby v štyroch obciach na severe Kosova, v ktorých dominujú Srbi, sa konali po tom, čo tamojší srbskí zástupcovia vlani na protest opustili svoje posty.
Etnickí Srbi sa však pokúsili nedávno zvoleným etnickým albánskym úradníkom zabrániť vo vstupe do obecných budov.
Pri následných stretoch minulý piatok utrpelo zranenia viac ako desať Srbov a päť kosovských policajtov a Srbsko v reakcii uviedlo do stavu zvýšenej pohotovosti svoje jednotky pri hraniciach s Kosovom.
Spojené štáty a Európska únia v tejto súvislosti kritizovali kosovskú vládu za použitie polície na násilný vstup do obecných budov.
V nedeľu večer Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty a Európska únia v Kosove opäť vydali vyhlásenie, v ktorom dôrazne varovali „všetky strany pred ďalšími hrozbami alebo činmi, ktoré by mohli ovplyvniť bezpečné prostredie vrátane slobody pohybu a ktoré by mohli vyvolať napätie alebo podporiť konflikt“.