BRATISLAVA. Spoluzakladateľ rockovej kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzný kostým, kvôli ktorému ho v Nemecku vyšetrujú, je v skutočnosti antifašistický. V sobotňajšom vyhlásení 79-ročný hudobník uviedol, že na koncerte v Berlíne minulý týždeň čiernym kabátom s červenou páskou na ruke vyjadroval svoje odmietanie fašizmu a predsudky.
Nemecká polícia Watersa vyšetruje kvôli podozreniu zo šírenia nenávisti proti určitej náboženskej, národnostnej alebo etnickej skupine, pretože kostým pripomínal uniformu, akú nosili dôstojníci nacistickej organizácie SS.
Útoky vníma ako politicky motivované
Waters vo vyhlásení zverejnenom na twitteri tvrdí, že aspekty jeho vystúpenia v berlínskej Mercedes-Benz aréne boli "celkom jasne" výpoveďou proti fašizmu, nespravodlivosti a predsudkom.
"Pokusy vysvetľovať tieto prvky ako niečo iné sú falošné a politicky motivované," napísal Waters.
Zábery z koncertu zo 17. mája ukazujú slávneho speváka a basgitaristu v dlhom baloniaku s červenými nárameníkmi a tiež s maketou guľometu, z ktorého Waters akoby strieľal do obecenstva.
Dlhý čierny kabát a červenú pásku na ruke nosí Waters pri piesni In The Flesh z albumu The Wall (Múr). Britská televízia SkyNews uvádza, že fanúšikovia speváka obhajujú s tým, že na koncertoch vychádza zo scény z filmu The Wall, ktorý vznikol na základe slávneho albumu. Vo filme vystupuje postava, ktorá si predstavuje, že je fašistický diktátor. Na červenej páske nie je svastika, ale skrížené kladivá.
V tomto kostýme vystúpil aj v stredu na koncerte v Prahe.

Tvrdí, že je proti autoritárstvu a útlaku
Waters pripomenul, že stvárňovanie "vyšinutého fašistického demagóga" je súčasťou jeho vystúpenia od vzniku The Wall. Taktiež používatelia sociálnych sietí Watersa obhajujú tým, že scénka imituje satirické scény z filmu a že spevák rovnaký kostým nosil aj na skorších koncertoch.
"Celý život som sa vyslovoval proti autoritárstvu a útlaku všade, kde som ich videl," napísal spevák a pripomenul, že aj jeho rodičia bojovali proti nacizmu za druhej svetovej vojny.
"Bez ohľadu na dôsledky útokov proti mne budem naďalej odsudzovať nespravodlivosť a všetkých tých, ktorí sa jej dopúšťajú," uviedol Waters.
Radnica vo Frankfurte nechcela, aby tam Waters vystupoval
Nemecko má prísne zákony týkajúce sa používania nacistických symbolov, hrozia za to až tri roky väzenia. Výnimky však platia pre ich využitie z umeleckých alebo vzdelávacích dôvodov.
Waters už v minulosti niekoľkokrát vyvolal kritiku kvôli svojim antisemitským výrokom a gestám. Ľavicovo orientovaný umelec sa najmä v piesňach zo svojho sólového obdobia zároveň ostro vymedzuje proti vojnám, zbrojeniu a brutalite štátnych síl.
V súvislosti s vojnou na Ukrajine už skôr vyzval zúčastnené krajiny, aby "sa snažili vyrokovať mier, a nie aby situáciu eskalovali". Kritizoval tiež Západ za dodávky zbraní Ukrajine a NATO za to, že podľa neho provokovalo Rusko.
Radnica Frankfurtu nad Mohanom chcela zrušiť koncert tohto hudobníka naplánovaný na nedeľu, tamojší správny súd jej to však nepovolil. Taktiež vedenie Mníchova dalo najavo, že si neželá, aby Waters v bavorskej metropole vystupoval, ale že nemá právne nástroje na to, aby mu v tom zabránilo.