BELEHRAD. Srbsko ponecháva svojich vojakov v pohraničí s Kosovom v stave najvyššej pohotovosti po piatkových násilných stretoch medzi kosovskou políciou a kosovskými Srbmi.
Vo vyhlásení to v sobotu po mimoriadnom stretnutí zverejnili srbskí politickí a bezpečnostní lídri na čele s prezidentom Aleksandarom Vučićom, ktorí obvinili Prištinu z „brutálneho použitia sily“.
Belehrad zároveň skritizoval mierové sily vedené Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO) a medzinárodnú civilnú misiu v Kosove, že si „nerobia svoju prácu“ pri ochrane Srbov.

Hovorkyňa NATO Oana Lungescu na sociálnej sieti Twitter v sobotu vyzvala inštitúcie v Kosove na okamžitú deeskaláciu a vyriešenie situácie prostredníctvom dialógu.
NATO „zostáva ostražité a zabezpečí bezpečné prostredie“ v Kosove, uviedla.
Malé skupiny etnických Srbov sa v piatok na severe Kosova dostali do stretov s políciou, keď sa pokúšali zablokovať vstup do obecných budov, aby zabránili vstupu nedávno zvolených úradníkov. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn. Strety si vyžiadali viac ako desiatku zranených.
Vučić v reakcii na strety uviedol armádu do pohotovosti. Spojené štáty a niekoľko západných krajín skritizovali kosovskú vládu za využitie polície na násilné povolenie vstupu do obecných budov.
Kosovský premiér Albin Kurti v sobotu policajnú akciu obhajoval. „Tí, ktorí boli zvolení v demokratických voľbách, majú právo prevziať úrad bez hrozieb alebo zastrašovania,“ uviedol na Twitteri.
„Je to tiež právo občanov, aby im títo volení predstavitelia slúžili. Účasť – nie násilné obštrukcie – je správnym spôsobom vyjadrenia politických názorov v demokracii,“ dodal.
Predčasné voľby z 23. apríla pritom etnickí Srbi zväčša bojkotovali a na posty starostov a do miestnych zhromaždení tak boli zvolení len zástupcovia etnických Albáncov alebo iných menšín.
Miestne voľby v štyroch obciach na severe Kosova, v ktorých dominujú Srbi, sa konali po tom, čo tamojší srbskí zástupcovia vlani na protest opustili svoje posty.