BRATISLAVA. Ak by sa v najbližšom období konalo referendum o členstve v Severoatlantickej aliancii (NATO), za zotrvanie by hlasovalo len 58 percent Slovákov. Takmer vo všetkých krajinách na východných hraniciach EÚ pritom po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podpora členstva v NATO vzrástla.
Slovensko sa za posledný rok stalo aj oveľa euroskeptickejším, výrazne tu poklesla dôvera v našu armádu a pomoc Ukrajine vnímame skôr ako provokáciu Ruska. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Globsec Trends 2023, ktorý v ôsmich štátoch na východe EÚ na vzorke celkovo osemtisíc ľudí spravil bezpečnostný think tank Globsec.
V máloktorej inej krajine pritom došlo k takému výraznému poklesu prozápadných nálad ako na Slovensku. „Výsledky prieskumu ukazujú prehĺbenie rozdielov medzi viac a menej odolnými krajinami. A najmenej odolnými voči manipulatívnym a pro-ruským naratívom sú Bulharsko, Maďarsko a Slovensko,“ vraví riaditeľka Centra pre demokraciu a odolnosť Globsecu Dominika Hajdu.
Vidieť to aj na tom, že čoraz viac Slovákov viní z vojny na Ukrajine Západ a vidia hrozbu v Spojených štátoch.
Na ktoré otázky odpovedá prieskum?
- Aká je podpora členstva v EÚ a v NATO?
- Prečo vidíme USA ako hrozbu?
- Koho vinia štáty za vojnu na Ukrajine?
- Koľko ľudí dôveruje Putinovi a koľko Zelenskému?
- Kto odmieta pomoc utečencom a sú dodávky zbraní provokáciou?
- Kto dôveruje vláde a kto médiám?
Menej Únie a menej NATO
Až 86 percent Rumunov si želá zotrvanie v Európskej únii, podpora členstva dokonca za posledný rok vzrástla o vyše 10 percentuálnych bodov. Kým Rumunsko je najviac proeurópskym zo skúmaných krajín, Slovensko sa ocitlo na opačnej strane rebríčka – za zotrvanie v Únii by v možnom referende hlasovalo 64 percent Slovákov. Tu medziročne Globsec zaznamenal výrazný pokles v podpore členstva v Únii o 13 percentuálnych bodov.
To, že Slovensko patrí medzi najviac euroskeptické národy v Európskej únii, potvrdil aj jesenný prieskum Eurobarometer. Členstvo v EÚ vtedy označilo za dobrú vec len 44 percent Slovákov, 47 percent Slovákov označuje členstvo za ani dobré a ani zlé.
Výrazne proeurópske názory pritom prevládajú aj v Maďarsku, kde vláda Viktora Orbána pravidelne organizuje kampane namierené proti Bruselu. Mierny pokles nadšenia z EÚ ukázal prieskum aj v Česku a v Poľsku. Paradoxne aj v proeurópskom Rumunsku si viac ako tri štvrtiny opýtaných myslia, že Únia členským štátom diktuje, čo majú robiť a štáty nemajú moc, ako tieto rozhodnutia ovplyvniť.
Ešte nižšiu podporu má na Slovensku obranná Severoatlantická aliancia. Aj keď začiatok vojny vo väčšine štátov podporu NATO zdvihol a do spoločenstva pribudlo aj Fínsko, na Slovensku sa po roku situácia zhoršila. Zotrvanie v NATO si aktuálne želá 58 percent opýtaných. V našich susedných štátoch je pritom podpora NATO nad 85 percentami.
Fico spravil z USA hrozbu
Len pár týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu bolo hlavnou politickou témou v krajine prijatie obrannej dohody DCA so Spojenými štátmi. Líder opozičného Smeru Robert Fico vtedy hovoril o „vojenskom poddanstve“ a „zradcovskej zmluve“.