NEW YORK, BRATISLAVA. Mala to byť veľká udalosť, po ktorej sa znova bude hovoriť o twitteri a jeho majiteľovi Elonovi Muskovi.
On osobne mal byť pri stredajšom oznámení prezidentskej kandidatúry republikánskeho guvernéra štátu Florida Rona DeSantisa, ktoré sa malo odohrať na službe Twitter Space.

Očakávaná udalosť bola nakoniec ukážkou technických problémov sociálnej siete rok po tom, ako ju Musk kúpil za 44 miliárd dolárov. Vysielanie sa začalo o dvadsať minút neskôr, ako bolo naplánované, niektoré pasáže nebolo dobre počuť, niekedy zvuk (obraz ani nebol) vypadol úplne.
„Bolo to šialené, prepáčte,“ poznamenal počas vysielania Musk.
Už len informácia, že DeSantis, konzervatívny vyzývateľ exprezidenta Donalda Trumpa v budúcoročných voľbách, oznámi kandidatúru v spoločnom vysielaní s Muskom, potvrdila názory, že Musk ako jeden z najbohatších ľudí sveta chce sociálnu sieť využiť na pretláčanie svojej politickej agendy.
V článku sa dočítate:
- Koľko doteraz prispel Musk na kampane demokratom a republikánom.
- Akú cestu vesmírom si pre ľudstvo predstavuje.
- O jeho poznámkach, pre ktoré sa ho zriekla vlastná dcéra.
- Ako premenil twitter na krajne pravicovú sieť.
- Ako si ho osvojili prívrženci QAnon.
Čo je Muskova agenda?
A znovu sa rozbehli diskusie o tom, čo vlastne jeho agendou je. Musk sa totiž označuje za umierneného voliča, ktorý v minulosti volil demokratických prezidentov Baracka Obamu alebo Joea Bidena, no v posledných rokoch stojí na strane republikánov.
Po Muskovom prebratí totiž twitter dovolil vrátiť sa ľuďom, ktorých v minulosti firma zablokovala pre porušovanie pravidiel alebo šírenie nenávistných prejavov. S argumentom, že sociálna sieť je miestom na slobodnú výmenu názorov, sa na twitter vrátil napríklad neonacista Andrew Anglin.
Sám Musk sa našiel v boji proti takzvanému hnutiu woke, teda ľuďom s progresívnymi názormi. „Vírus“ týchto názorov označuje ako niečo, čo treba zničiť.
Finančník George Soros zas podľa Muskových tweetov „nemá dobré zámery“. „Chce rozložiť tkanivo civilizácie. Soros neznáša ľudstvo,“ napísal.
V reakcii na výzvy LGBTI+ aktivistov, aby sa pre trans ľudí používali oslovenia, s ktorým sa oni stotožňujú, napísal, že „mojimi zámenami sú „stíhajte/Fauciho“.
S odmietaním práv trans ľudí tak spojil aj odpor k opatreniam proti pandémii, ktorých tvárou a hlavnou lekárskou autoritou bol Anthony Fauci.
Keď si jeho dcéra dala minulý rok zmeniť pohlavie v rodnom liste aj priezvisko, aby ju s ním nespájali, bol to podľa neho dôsledok ovládnutia univerzít marxistami a komunistami.
Sociálny liberál a fiškálny konzervatívec
Okrem toho si Musk otvorene rozumie s konzervatívnymi politikmi. Tvrdí, že on sám názory nezmenil, naďalej sa nachádza v strede, no súčasná americká ľavica sa vraj posunula natoľko doľava, že aj centristický pohľad vyznieva ako pravicový.
„V minulosti som volil demokratov, pretože boli stranou dobrosrdečnosti. Odvtedy sa však zmenili na stranu rozkolu a nenávisti, takže ich už nemôžem podporovať a budem voliť republikánov,“ napísal pred rokom.