SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Čína siaha na slobodu umelcov pod zámienkou „vyššej moci“. Ide o ďalšiu čínsku kultúrnu revolúciu?

Ďalší zlom v histórii cenzúry v Číne.

(Zdroj: Pixabay)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Keď bol stand-up komik Li Haoši, známy pod umeleckým menom House, tento mesiac zadržaný za rozprávanie vtipu, ktorý sa odvolával na čínsky vojenský slogan, úrady uviedli nezvyčajný dôvod jeho zadržania. Išlo o „bukekangli“, teda „vyššiu moc“.

Táto právna fráza, ktorá sa nazýva tiež „zásahom Božej moci“, sa najčastejšie používa na označenie situácií, ako sú ozbrojené konflikty a prírodné katastrofy. Široko používaná bola aj počas mnohých zrušených udalostí, ktoré sprevádzali pandémiu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Peking sa tiež snažil vysvetliť cestu podozrivého špionážneho balóna nad Spojenými štátmi začiatkom tohto roka ako dôsledok „vyššej moci“.

Teraz čínske úrady v tomto slovnom spojení našli vhodnú zámienku na potláčanie všetkých druhov podujatí, ktoré považujú za nevhodné alebo neprospešné pre ich naratív o silnej a jednotnej Číne.

Japonský mních a hudobník Kanho Jakušidži mal tento mesiac koncert, ktorý bol zrušený 30 minút pred tým, ako mali zdvihnúť oponu. Pre „vyššiu moc“, povedali publiku.

Rocková skupina Shanghai Qiutian zasa musela zrušiť vystúpenie 17. mája – v deň, keď bol zadržaný komik Li – z rovnakého dôvodu. „Neprestaňte rockovať v slobodnom svete,“ odkázala skupina svojim fanúšikom na Weibo, čínskej obdobe twitteru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podujatie Ladies Who Tech, ktoré bolo určené ženským podnikateľkám, bolo tento mesiac zrušené z dôvodu... Áno, uhádli ste.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaká situácia sa opakovala na koncertoch, komediálnych večeroch a kongresoch po celej krajine počas uplynulého mesiaca.

Zneužitie vyššej moci

Nejasné a zjavne nezmyselné zdôvodnenie pôsobí v prospech Komunistickej strany Číny, uviedol kultúrny komentátor zo Šanghaja. „Načo sa trápiť presnosťou, keď môžete naháňať strach dvojzmyslami?“ povedal. Svoje meno nezverejnil pre obavu o bezpečnosť seba a svojej rodiny.

Zdá sa, že aj iné časti čínskej spoločnosti sa chytajú tejto zámienky. Pekinské centrum LGBT sa odvolávalo na vyššiu moc, keď tento mesiac oznámilo, že po 15 rokoch zatvára svoje brány. Jeho zatvorenie bolo v očiach mnohých priaznivcov nariadené vládou.

Related article Novinárka: Deti posielali rodičov na smrť. Kultúrna revolúcia ukazuje hrozbu populizmu Čítajte 

V iných prípadoch sa kapely a interpreti uchyľujú k tejto fráze ako vysvetleniu, prečo musia zrušiť svoje koncerty – hoci hudobní komentátori majú podozrenie, že v skutočnosti je to pre nízky predaj vstupeniek.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia na Weibo spochybňujú používanie tohto právneho výrazu pre jednoznačne politické prostriedky.

„Môžeme byť trochu úprimní? Tornáda, záplavy, búrky a zemetrasenia sa dajú nazvať vyššou mocou,“ uviedol jeden z používateľov. „Ale ak ste neprešli cenzorskými prehliadkami, nepodarilo sa vám získať správne miesto konania, nepredali ste dostatok lístkov alebo vás niekto donútil zrušiť koncert, jednoducho to povedzte úprimne a nepripisujte všetko vyššej moci.“

Nová vlna zásahov a zatýkania v krajine, kde umelci, akademici, filmári a spisovatelia až príliš dobre poznajú cenzúru, však tvrdo zasiahla čínsku komediálnu scénu.

Stand-up šou sa prvýkrát rozbehli vo veľkých mestách medzi väčšinou mladým a vzdelaným publikom približne pred piatimi rokmi, ale odvtedy sa rozšírili aj do menších miest, čiastočne vďaka sociálnym médiám a televíznej prítomnosti komediálnych hviezd.

SkryťVypnúť reklamu

Útok na slávny obraz

V celom komediálnom okruhu teraz organizátori kontrolujú svoje vlastné zostavy a scenáre, aby zistili, či ich obsah nemôže priniesť taký „boží zásah“, ako bol ten, ktorý spôsobil náhly koniec Liovej kariéry – a jeho slobody.

Začiatkom tohto mesiaca komik Li rozosmial plnú sálu v Pekingu, keď rozprával príbeh o dvojici túlavých psov, ktoré si adoptoval. Pohľad na psy, ktoré sa naháňali za veveričkou, Liovi v zvukovom zázname z predstavenia evokoval niekoho, kto dokáže „vykonať príkladné správanie a bojovať o víťazstvo“, povedal.

Satirizoval tak slogan Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA), ktorý Si Ťin-pching vymyslel v roku 2013, krátko po tom, ako sa stal najvyšším čínskym predstaviteľom.

Vtip bol nahlásený polícii, Li prišiel o prácu a bol zadržaný na vyšetrovanie. Spoločnosť, ktorá ho najala, Xiaoguo Culture, jedna z najúspešnejších čínskych komediálnych skupín, dostala pokutu viac ako dva milióny dolárov a jej činnosť bola v celej krajine pozastavená na neurčito.

SkryťVypnúť reklamu

Pekinská kultúrna a ideologická polícia – tím na presadzovanie práva spadajúci pod pekinský mestský úrad pre kultúru a cestovný ruch – vysvetlila, že bola prísna pri udeľovaní pokút, pretože „nikdy nedovolí, aby spoločnosť alebo jednotlivec ... útočili na slávny obraz PLA“.

Od Liovho zatknutia sa nacionalistickí trollovia zamerali aj na známeho čínskeho umelca Yue Minjuna a obvinili ho z urážky PLA v sérii obrazov, ktoré vytvoril ešte v roku 2007. Malajzijský komik Nigel Ng, ktorý vystupuje ako Strýko Roger, bol zase na Weibo, kde má 400-tisíc sledovateľov, zakázaný za to, že žartoval o Siovi a čínskom režime.

Tieto opatrenia spoločne spôsobili ochladenie v odvetví živej zábavy, ktoré sa teraz obáva, že tvorcovia obsahu budú podliehať väčšej verejnej kontrole a prísnejšej autorskej cenzúre.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôsledky pocíti nielen stand-up komédia, ale aj všetky divadelné predstavenia na dlhý čas,“ povedal Zhang Yi, výkonný riaditeľ čínskej analytickej spoločnosti iiMedia Research.

Autorská cenzúra v plnom prúde

Stand-up komédia bola najviac cenzurovaným umeleckým predstavením už pred Liovým zadržaním. Komediálne súbory musia predkladať svoje scenáre cenzorom na schválenie týždne alebo mesiace pred každým turné.

Od roku 2022 sa od stand-up komikov vyžaduje, aby sa pred svojím vystúpením natočili, ako prednášajú predložený scenár, slovo po slove, aby ho cenzúra mohla posúdiť, uviedol štátny denník Zhejiang Daily.

Určitá úroveň cenzúry sa rozširuje aj za hranice Číny. „O mnohých veciach sa už nedá hovoriť. Naše vyjadrovanie sa nezmenilo, len červená čiara je čoraz bližšie,“ povedal čínsky stand-up komik, ktorý vystupuje v Spojených štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Strach je teda stále prítomný aj u čínskych komikov vystupujúcich v zahraničí. Tí, ktorí sa plánujú vrátiť domov, sa cítia pod tlakom, aby sami na seba uplatňovali cenzúru v obave, že zdanlivo neškodné vtipy by mohli v Číne vyvolať reakciu, povedal komik, ktorý tiež požiadal, aby nebol menovaný z obavy, že sa dostane do konfliktu s čínskymi úradmi.

Umelec Chizi bol začiatkom tohto roka doma ostro kritizovaný po tom, ako na svojom severoamerickom turné spomenul, že čínska vláda odmietla vydať pas jeho ujgurskému priateľovi. Do Číny sa už nevrátil.

Li zostáva v policajnej väzbe a nebol oficiálne obvinený. Niektorí právnici však tvrdia, že kriminalizácia vtipu zachádza príliš ďaleko, dokonca aj pre Si Ťin-pchingovu Komunistickú stranu Číny.

„Li zjavne nemal kriminálny úmysel – použil slogan na opis svojich psov, nie prirovnanie psov k armáde,“ napísal Hao Yachao, právnik zaoberajúci sa trestnou obžalobou so sídlom v Pekingu, v medzičasom už zmazanom príspevku.

Ak bude Li obvinený a uznaný vinným, celé odvetvie a generácia budú znášať náklady na stále prísnejšiu cenzúru, povedal Hao. „Dnes niekoho nahlásia za nevhodný vtip na javisku a zajtra môže byť niekto potrestaný za nevhodný vtip doma.“

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší zlom v histórii cenzúry

Niektorí sa obávajú, že svojvoľný výklad umenia a stieranie hraníc medzi súkromným a verejným priestorom by mohlo podnietiť ľudí, aby sa obrátili proti sebe a vytvorili „kultúrnu revolúciu 2.0“.

Počas desaťročia trvajúcej kultúrnej revolúcie, ktorá sa skončila v roku 1976, boli intelektuáli, majitelia podnikov, disidenti a iní, ktorých považovali za nelojálnych voči komunistickej strane, posielaní na vidiek, často po tom, ako ich udali priatelia alebo členovia rodiny.

„Keď sa obzrieme späť, uvedomíme si, že ide o ďalší zlom v histórii cenzúry v Číne,“ povedal kultúrny komentátor zo Šanghaja, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pretože sa obával o bezpečnosť seba a svojej rodiny.

„Z oficiálneho hľadiska sú strana, vláda a armáda svätou trojicou, ktorú treba vždy rešpektovať a ctiť,“ povedal. „Ak si z nich robíte čo i len nepriamy žart, znamená to, že potrebujete dostať lekciu.“

Samotní komici majú problém vymyslieť na tento moment nejaký vtip. V skutočnosti si nevedia pomôcť, ale sú vážni.

„Typ stand-up komédie je miestom jedinečných nápadov,“ povedal čínsky komik, ktorý je v súčasnosti v Spojených štátoch. „V Číne však úrady nechcú, aby ľudia mali odlišné nápady. Nepodporujú nezávislé myslenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
 4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 244
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 735
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 479
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 211
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 048
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 683
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

 Na videosnímke dym stúpa nad oblasťou, kde sa podľa Azerbajdžanu nachádzajú pozície arménskych síl v regióne Náhorný Karabach.

Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obviňujú z útokov.


TASR 47m
Afganské ženy na ceste za prídelmi jedla, ktoré rozdeľuje humanitárna skupina v Kábule.

Okrem duševnej traumy trpí žena trpí podvýživou, vážnou anémiou, opotrebovaním kostí a poškodením kĺbov.


TASR 1 h
Ilustračná snímka.

Izraelská armáda uviedla, že cieľom útoku boli "dva dočasné objekty".


TASR 1 h
Ilustračná snímka.

Aktivistka sa zúčastnila cestných blokád a dvakrát sa prilepila k ceste.


TASR 2 h

Sportnet

Futbalisti Legie Varšava sa tešia z gólu v zápase s Aston Villou.

Slovák Patrik Hrošovský nastúpil až v závere.


TASR 2 h
Libor Hudáček a Marko Daňo (vpravo) sa tešia z gólu.

Pre Marka Daňa to boli prvé góly v novej sezóne.


Sportnet a 1 ďalší 3 h
Futbalisti FC Liverpool sa tešia z gólu Darwina Nuneza.

Slavia s Michalom Tomičom získala tri body po víťazstve 2:0.


TASR 2 h
Roger Federer po jeho poslednom zápase kariéry so spoluhráčmi z Tímu Európy aj Tímu sveta na Laver Cupe 2022.

Prvýkrát bude favoritom Tím zvyšku sveta.


Martin Kožiak 14 h
SkryťZatvoriť reklamu