SME

Čína siaha na slobodu umelcov pod zámienkou „vyššej moci“. Ide o ďalšiu čínsku kultúrnu revolúciu?

Ďalší zlom v histórii cenzúry v Číne.

(Zdroj: Pixabay)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Keď bol stand-up komik Li Haoši, známy pod umeleckým menom House, tento mesiac zadržaný za rozprávanie vtipu, ktorý sa odvolával na čínsky vojenský slogan, úrady uviedli nezvyčajný dôvod jeho zadržania. Išlo o „bukekangli“, teda „vyššiu moc“.

Táto právna fráza, ktorá sa nazýva tiež „zásahom Božej moci“, sa najčastejšie používa na označenie situácií, ako sú ozbrojené konflikty a prírodné katastrofy. Široko používaná bola aj počas mnohých zrušených udalostí, ktoré sprevádzali pandémiu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Peking sa tiež snažil vysvetliť cestu podozrivého špionážneho balóna nad Spojenými štátmi začiatkom tohto roka ako dôsledok „vyššej moci“.

Teraz čínske úrady v tomto slovnom spojení našli vhodnú zámienku na potláčanie všetkých druhov podujatí, ktoré považujú za nevhodné alebo neprospešné pre ich naratív o silnej a jednotnej Číne.

Japonský mních a hudobník Kanho Jakušidži mal tento mesiac koncert, ktorý bol zrušený 30 minút pred tým, ako mali zdvihnúť oponu. Pre „vyššiu moc“, povedali publiku.

Rocková skupina Shanghai Qiutian zasa musela zrušiť vystúpenie 17. mája – v deň, keď bol zadržaný komik Li – z rovnakého dôvodu. „Neprestaňte rockovať v slobodnom svete,“ odkázala skupina svojim fanúšikom na Weibo, čínskej obdobe twitteru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podujatie Ladies Who Tech, ktoré bolo určené ženským podnikateľkám, bolo tento mesiac zrušené z dôvodu... Áno, uhádli ste.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaká situácia sa opakovala na koncertoch, komediálnych večeroch a kongresoch po celej krajine počas uplynulého mesiaca.

Zneužitie vyššej moci

Nejasné a zjavne nezmyselné zdôvodnenie pôsobí v prospech Komunistickej strany Číny, uviedol kultúrny komentátor zo Šanghaja. „Načo sa trápiť presnosťou, keď môžete naháňať strach dvojzmyslami?“ povedal. Svoje meno nezverejnil pre obavu o bezpečnosť seba a svojej rodiny.

Zdá sa, že aj iné časti čínskej spoločnosti sa chytajú tejto zámienky. Pekinské centrum LGBT sa odvolávalo na vyššiu moc, keď tento mesiac oznámilo, že po 15 rokoch zatvára svoje brány. Jeho zatvorenie bolo v očiach mnohých priaznivcov nariadené vládou.

Related article Novinárka: Deti posielali rodičov na smrť. Kultúrna revolúcia ukazuje hrozbu populizmu Čítajte 

V iných prípadoch sa kapely a interpreti uchyľujú k tejto fráze ako vysvetleniu, prečo musia zrušiť svoje koncerty – hoci hudobní komentátori majú podozrenie, že v skutočnosti je to pre nízky predaj vstupeniek.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia na Weibo spochybňujú používanie tohto právneho výrazu pre jednoznačne politické prostriedky.

„Môžeme byť trochu úprimní? Tornáda, záplavy, búrky a zemetrasenia sa dajú nazvať vyššou mocou,“ uviedol jeden z používateľov. „Ale ak ste neprešli cenzorskými prehliadkami, nepodarilo sa vám získať správne miesto konania, nepredali ste dostatok lístkov alebo vás niekto donútil zrušiť koncert, jednoducho to povedzte úprimne a nepripisujte všetko vyššej moci.“

Nová vlna zásahov a zatýkania v krajine, kde umelci, akademici, filmári a spisovatelia až príliš dobre poznajú cenzúru, však tvrdo zasiahla čínsku komediálnu scénu.

Stand-up šou sa prvýkrát rozbehli vo veľkých mestách medzi väčšinou mladým a vzdelaným publikom približne pred piatimi rokmi, ale odvtedy sa rozšírili aj do menších miest, čiastočne vďaka sociálnym médiám a televíznej prítomnosti komediálnych hviezd.

SkryťVypnúť reklamu

Útok na slávny obraz

V celom komediálnom okruhu teraz organizátori kontrolujú svoje vlastné zostavy a scenáre, aby zistili, či ich obsah nemôže priniesť taký „boží zásah“, ako bol ten, ktorý spôsobil náhly koniec Liovej kariéry – a jeho slobody.

Začiatkom tohto mesiaca komik Li rozosmial plnú sálu v Pekingu, keď rozprával príbeh o dvojici túlavých psov, ktoré si adoptoval. Pohľad na psy, ktoré sa naháňali za veveričkou, Liovi v zvukovom zázname z predstavenia evokoval niekoho, kto dokáže „vykonať príkladné správanie a bojovať o víťazstvo“, povedal.

Satirizoval tak slogan Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA), ktorý Si Ťin-pching vymyslel v roku 2013, krátko po tom, ako sa stal najvyšším čínskym predstaviteľom.

Vtip bol nahlásený polícii, Li prišiel o prácu a bol zadržaný na vyšetrovanie. Spoločnosť, ktorá ho najala, Xiaoguo Culture, jedna z najúspešnejších čínskych komediálnych skupín, dostala pokutu viac ako dva milióny dolárov a jej činnosť bola v celej krajine pozastavená na neurčito.

SkryťVypnúť reklamu

Pekinská kultúrna a ideologická polícia – tím na presadzovanie práva spadajúci pod pekinský mestský úrad pre kultúru a cestovný ruch – vysvetlila, že bola prísna pri udeľovaní pokút, pretože „nikdy nedovolí, aby spoločnosť alebo jednotlivec ... útočili na slávny obraz PLA“.

Od Liovho zatknutia sa nacionalistickí trollovia zamerali aj na známeho čínskeho umelca Yue Minjuna a obvinili ho z urážky PLA v sérii obrazov, ktoré vytvoril ešte v roku 2007. Malajzijský komik Nigel Ng, ktorý vystupuje ako Strýko Roger, bol zase na Weibo, kde má 400-tisíc sledovateľov, zakázaný za to, že žartoval o Siovi a čínskom režime.

Tieto opatrenia spoločne spôsobili ochladenie v odvetví živej zábavy, ktoré sa teraz obáva, že tvorcovia obsahu budú podliehať väčšej verejnej kontrole a prísnejšej autorskej cenzúre.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôsledky pocíti nielen stand-up komédia, ale aj všetky divadelné predstavenia na dlhý čas,“ povedal Zhang Yi, výkonný riaditeľ čínskej analytickej spoločnosti iiMedia Research.

Autorská cenzúra v plnom prúde

Stand-up komédia bola najviac cenzurovaným umeleckým predstavením už pred Liovým zadržaním. Komediálne súbory musia predkladať svoje scenáre cenzorom na schválenie týždne alebo mesiace pred každým turné.

Od roku 2022 sa od stand-up komikov vyžaduje, aby sa pred svojím vystúpením natočili, ako prednášajú predložený scenár, slovo po slove, aby ho cenzúra mohla posúdiť, uviedol štátny denník Zhejiang Daily.

Určitá úroveň cenzúry sa rozširuje aj za hranice Číny. „O mnohých veciach sa už nedá hovoriť. Naše vyjadrovanie sa nezmenilo, len červená čiara je čoraz bližšie,“ povedal čínsky stand-up komik, ktorý vystupuje v Spojených štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Strach je teda stále prítomný aj u čínskych komikov vystupujúcich v zahraničí. Tí, ktorí sa plánujú vrátiť domov, sa cítia pod tlakom, aby sami na seba uplatňovali cenzúru v obave, že zdanlivo neškodné vtipy by mohli v Číne vyvolať reakciu, povedal komik, ktorý tiež požiadal, aby nebol menovaný z obavy, že sa dostane do konfliktu s čínskymi úradmi.

Umelec Chizi bol začiatkom tohto roka doma ostro kritizovaný po tom, ako na svojom severoamerickom turné spomenul, že čínska vláda odmietla vydať pas jeho ujgurskému priateľovi. Do Číny sa už nevrátil.

Li zostáva v policajnej väzbe a nebol oficiálne obvinený. Niektorí právnici však tvrdia, že kriminalizácia vtipu zachádza príliš ďaleko, dokonca aj pre Si Ťin-pchingovu Komunistickú stranu Číny.

„Li zjavne nemal kriminálny úmysel – použil slogan na opis svojich psov, nie prirovnanie psov k armáde,“ napísal Hao Yachao, právnik zaoberajúci sa trestnou obžalobou so sídlom v Pekingu, v medzičasom už zmazanom príspevku.

Ak bude Li obvinený a uznaný vinným, celé odvetvie a generácia budú znášať náklady na stále prísnejšiu cenzúru, povedal Hao. „Dnes niekoho nahlásia za nevhodný vtip na javisku a zajtra môže byť niekto potrestaný za nevhodný vtip doma.“

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší zlom v histórii cenzúry

Niektorí sa obávajú, že svojvoľný výklad umenia a stieranie hraníc medzi súkromným a verejným priestorom by mohlo podnietiť ľudí, aby sa obrátili proti sebe a vytvorili „kultúrnu revolúciu 2.0“.

Počas desaťročia trvajúcej kultúrnej revolúcie, ktorá sa skončila v roku 1976, boli intelektuáli, majitelia podnikov, disidenti a iní, ktorých považovali za nelojálnych voči komunistickej strane, posielaní na vidiek, často po tom, ako ich udali priatelia alebo členovia rodiny.

„Keď sa obzrieme späť, uvedomíme si, že ide o ďalší zlom v histórii cenzúry v Číne,“ povedal kultúrny komentátor zo Šanghaja, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pretože sa obával o bezpečnosť seba a svojej rodiny.

„Z oficiálneho hľadiska sú strana, vláda a armáda svätou trojicou, ktorú treba vždy rešpektovať a ctiť,“ povedal. „Ak si z nich robíte čo i len nepriamy žart, znamená to, že potrebujete dostať lekciu.“

Samotní komici majú problém vymyslieť na tento moment nejaký vtip. V skutočnosti si nevedia pomôcť, ale sú vážni.

„Typ stand-up komédie je miestom jedinečných nápadov,“ povedal čínsky komik, ktorý je v súčasnosti v Spojených štátoch. „V Číne však úrady nechcú, aby ľudia mali odlišné nápady. Nepodporujú nezávislé myslenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Lyric Li, Vic Chiang

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 531
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 061
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 715
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 186
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 782
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 563
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 443
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Fluorid sa v USA pridáva do pitnej vody od roku 1945, aby sa zabránilo vzniku zubných kazov.


TASR
Dobrovoľníci pracujú na mieste postihnutom silným zemetrasením v mjanmarskom meste Mandalay.

Zemetrasenie si vyžiadalo viac ako 1600 obetí.


TASR
Protest v Jeruzaleme.

Protesty boli namierené aj proti vláde premiéra Netanjahua.


TASR
Ilustračné foto.

Spojené štáty koordinovali útok so somálskou vládou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu