Henrieta Kunová je zástupkyňa riaditeľky pre komunikáciu v Globsecu.
Za našimi východnými hranicami sužuje Ukrajincov vojna, ktorú vedie Rusko už pätnásť mesiacov, slovenská vnútropolitická situácia tiež nie je najpriaznivejšia. Napriek tomu sa Bratislava na tri dni stane centrom diania, minimálne v Európe.
Globsec Bratislava Forum sa tento rok odohráva na nábreží Dunaja už osemnásty raz. Od 29. do 31. mája budeme môcť sledovať desiatky diskusií, v ktorých budeme hľadať spôsoby, akými predídeme globálnej nestabilite, ako naznačuje aj heslo tohtoročnej konferencie.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, izraelský minister zahraničia Eli Cohen, prezident Európskej investičnej banky Werner Hoyer či ukrajinská podpredsedníčka vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu Ukrajiny Oľga Stefanišynová je len zopár zvučných mien spomedzi všetkých 160 spíkrov. Konferenciu príde otvoriť prezidentka Zuzana Čaputová a na poslednej diskusii vystúpia premiéri Chorvátska, Slovenska a Česka.
Veľká časť debát sa bude venovať pretrvávajúcej podpore Ukrajiny – ako pristupovať k povojnovej rekonštrukcii krajiny, aké veľké dôsledky má konflikt na základnú infraštruktúru, akým spôsobom stíhať vojnové zločiny páchané Putinovým režimom, ako môže pomôcť Európska únia a aká je budúcnosť Ukrajiny v euroatlantických štruktúrach.
Ihneď po invázii Ukrajiny zaujali členské štáty Európskej únie veľmi silný a jednotný postoj. Neskôr sa však začali prejavovať krehké vzťahy, dezinformácie o vojne silneli a ľudia začali pociťovať dosah vojny na ich každodenný život. Je Európa vo svetle vojny dostatočne odolná? Aká je budúcnosť európskeho projektu? Do akej miery ohrozuje konflikt liberálne demokracie? Vytvára Európa svojou nejednotnosťou a sebectvom priestor pre ešte rýchlejší vzrast populizmu? Akú rolu hrá Severoatlantická aliancia?
Dôležitým momentom programu Globsecu sú aj diskusie o zmierňovaní dôsledkov konfliktu na globálnej úrovni. Vojna má širokospektrálny dosah na energetický, hospodársky a finančný sektor. Na konferencii tak budú lídri hľadať spolu riešenia, ako systematicky pristupovať k zmierňovaniu týchto dosahov. Závislosť Západu od ropy a plynu z Ruska sa prejavila na účtoch domácností a firiem. Diverzifikácia zdrojov energie je jednou z najväčších prekážok, ktoré budú musieť svetoví lídri prekonať. Na jednej z diskusií vystúpi aj výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol.
Globsec už dávno nie je len bezpečnostnou konferenciou, kde si politické špičky chodia potriasť ruky. Za zatvorenými dverami sa dohadujú spoločné postupy lídrov v oblastiach technológie, hospodárstva, zdravotníctva či udržateľnosti. V Bratislave sa tak bude rozhodovať o skutočne globálnych problémoch.
Autor: Henrieta Kunová