BRUSEL. Rakúsko si predvolá maďarského veľvyslanca v súvislosti so sporom okolo prepúšťania osôb odsúdených za prevádzačstvo, oznámil v pondelok šéf rakúskej diplomacie Alexander Schallenberg.
Rakúsko žiada objasnenie
"Domnievame sa, že je to úplne zlý signál," povedal Schallenberg novinárom na margo prepúšťania odsúdených prevádzačov maďarskými úradmi. Jeho vyjadrenie zaznelo pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli.
Zároveň dodal, že od Maďarska požaduje "úplné objasnenie" dôvodov predčasného prepustenia cudzincov odsúdených za prevádzanie migrantov.

Rakúsko v nedeľu v tejto súvislosti posilnilo kontroly na hraniciach so susedným Maďarskom. Intenzívnejšej kontrole na základe nového opatrenia podliehajú vozidlá z Maďarska, Rumunska a Srbska, oznámilo ministerstvo vnútra vo Viedni.
Schallenberg o tom hovoril už v nedeľu s maďarským kolegom Péterom Szijjártóom, píše APA. V uplynulých dňoch totiž z Maďarska prišli "znepokojujúce" správy, podľa ktorých Budapešť zrejme prepustí stovky odsúdených prevádzačov, spresnil rakúsky minister zahraničných vecí.
Tvrdenie Maďarska, že držanie cudzincov v tamojších väzniciach je pre krajinu príliš nákladné, je podľa Schallenberga v protiklade s "jasnou líniou", ktorú Budapešť v minulosti proti pašovaniu ľudí zastávala.
Ide o vyhostenie zločincov, tvrdí Szijjártó
Predčasné prepustenie zahraničných prevádzačov z maďarských väzníc vníma šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó ako vyhostenie zahraničných zločincov.
V súvislosti s odmietavou rakúskou reakciou Szijjártó zdôraznil, že ide o suverénne maďarské rozhodnutie, ktoré nie je namierené voči žiadnej susednej krajine. Nie je žiadnou novinkou, že Rakúsko robí kontroly na hraniciach, dodal.
"Bolo by lepšie, keby z krajiny odišli a tiež by bolo lepšie, keby tadiaľto nechodili a ani nepomysleli na to, že by k nám prišli. Postoj Maďarska zostáva nezmenený, nelegálnu migráciu považujeme za mimoriadne nebezpečný proces, preto na našej južnej hranici naďalej najprísnejšie postupujeme proti narušiteľom hraníc a pašerákom ľudí, ktorí im pomáhajú, podnecujú ich alebo ich prepravujú," povedal šéf maďarskej diplomacie.
Na základe nariadenia pravicovo-nacionalistickej vlády maďarského premiéra Viktora Orbána sú z väzenia prepúšťaní cudzinci odsúdení za prevádzačstvo za podmienky, že do 72 hodín opustia Maďarsko, píše agentúr APA.
V Maďarsku hrozí za pašovanie ľudí väzenský trest vo výške dvoch až 20 rokov.