CHARTÚM. Strety medzi sudánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF) sa rozšírili do Južného Dárfúru, uviedla v piatok agentúra Reuters.
Epicentrom bojov aj naďalej zostáva Chartúm, kde pokračujú letecké útoky, ktorými armáda cieli na RSF.
Veliteľ armády Abdal Fattáh Burhán v piatok tiež odvolal svojho zástupcu v najvyššej rade šéfa RSF Muhammada Hamdana Dagala, známeho tiež pod priezviskom Hemeti.
Viac ako milión obyvateľov Sudánu v dôsledku konfliktu utieklo zo svojich domovov.
Boje sa rozšírili
"Po ceste som videl približne 30 vojenských nákladných áut zničených leteckými útokmi. Všade boli telá, boli medzi nimi členovia armády aj RSF. Niektoré už sa rozkladali. Bolo to naozaj hrozné, "povedal agentúre Reuters mladý Sudánec, keď prechádzal mestom Bahrí, ktoré od Chartúmu delí rieka Modrý Nil.
Letecké útoky cielili predovšetkým na východ sudánskej metropoly a mesto Bahrí zasiahli v noci a skoré ráno.
Na druhý deň pokračovali boje tiež v juhodárfúrskom meste Njala, ktoré dopoludnia zasiahla ťažká delostrelecká paľba, pri ktorej zomrel bližšie nespresnený počet obyvateľov.
Milície tiež pokračovali v útokoch na mesto Geneina v Západnom Dárfúre, podľa miestneho aktivistu si útoky vyžiadali stovky obetí.

Situáciu zhoršuje rabovanie
Armáda podľa svedkov začala umiestňovať na niektoré cesty na juhu Chartúmu pozemné bariéry, ktorými sa snaží RSF zabrániť v prístupe k strategickým vojenským základniam.
Bezpečnostnú situáciu zhoršuje hromadné rabovanie, ktorého sa v Chartúme a priľahlých mestách dopúšťajú ozbrojenci aj civilisti. "Nikto nás nechráni. Žiadna polícia. Žiadny štát. Zločinci útočia na naše domy a berú nám všetko, čo máme," povedala 35-ročná obyvateľka sudánskej metropoly.
Z rabovania bánk, zlatých trhov, domovov a vozidiel viní armáda RSF, čo milícia popiera. Rabovanie mesto sužuje od prvých dní konfliktu, keď bolo z dvoch najnebezpečnejších chartúmskych väzníc vypustených viac ako 17-tisíc mužov, z čoho sa obe strany vinia navzájom.
Z domovov utieklo vyše milióna ľudí
Od 15. apríla pred sudánskym konfliktom podľa dnešného oznámenia OSN utieklo vyše milióna ľudí. Viac ako 250-tisíc ich utieklo do zahraničia a 843-tisíc je vnútorne vysídlených. Približne 110-tisíc sudánskych utečencov sa v súčasnosti nachádza v Egypte.
"Mnohí z tých, ktorí sa na nás obrátili, sú v zúfalom stave, pretože boli v Sudáne vystavení násiliu alebo traumatickým podmienkam a prešli náročnou cestou," uviedol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Matthew Saltmarsh.
De facto vojenský vládca Sudánu Burhán dnes odvolal svojho rivala Hemetiho z postu svojho zástupcu v najvyššej rade krajiny. Spoločne jej predsedali od vojenského puču v roku 2019, keď v súčinnosti s masovými civilnými protestmi pripravili o moc dlhoročného prezidenta Umara Bašíra.
Na jeho miesto dosadil Burhán Malika Agara, ktorý vedie jednu z ďalších ozbrojených skupín, ktoré v roku 2020 podpísali mierovú dohodu s vládou.