SME

V Jeruzaleme sa konal kvetinový pochod, protipól k akcii ultranacionalistov

Na pochode sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, ktorí rozdávali kvety.

Izraelčania mávajú národnými zástavami pred pochodom pri príležitosti osláv Dňa JeruzalemaIzraelčania mávajú národnými zástavami pred pochodom pri príležitosti osláv Dňa Jeruzalema (Zdroj: TASR/AP.)

JERUZALEM. Izraelská ľavicová organizácia Tag Meir uskutočnila vo štvrtok ráno deviaty ročník svojho kvetinového pochodu Starým mestom Jeruzalema, ktorý je protipólom k tradičnému nacionalistickému vlajkovému pochodu zvolanému na štvrtkové popoludnie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informoval o tom denník The Times of Israel.

Nie šťastný deň pre Palestínčanov a moslimov

Protirasistická organizácia Tag Meir uviedla, že na jej kvetinovom pochode sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, ktorí rozdávali kvety obyvateľom moslimskej, kresťanskej a arménskej štvrte, aby takto šírili posolstvo "lásky, inklúzie a solidarity" a boli protipólom k "rasizmu a podnecovaniu" nenávisti a násilia zo strany účastníkov vlajkového pochodu.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Tag Meir Gadi Gvarjahu v rozhovore pre The Times of Israel vysvetlil: "Musíme si uvedomiť, že tento deň nie je šťastným dňom pre Palestínčanov a moslimov v Jeruzaleme. Tí tvoria 40 percent obyvateľov Jeruzalema".

Dodal, že keď už sa takýto pochod má konať, jeho účastníci by mali ísť po inej trase, nie cez moslimské štvrte.

Oslava znovuzjednotenia Jeruzalema

Vlajkový pochod, ktorý každoročne organizujú krajne pravicové a náboženské organizácie a ktorý je venovaný oslavám znovuzjednotenia Jeruzalema v roku 1967, prechádza cez Damaskú bránu Starého mesta a cez moslimskú štvrť a končí na námestí pri Múre nárekov.

Časť nábožensky orientovanej sionistickej mládeže, ktorá tvorí veľkú väčšinu účastníkov pochodu, zvykne počas sprievodu spievať provokatívne a rasistické piesne, dodal The Times of Israel s tým, že miestne úrady od palestínskych obchodníkov v Starom meste vyžadujú alebo im dôrazne odporúčajú zatvorenie svojich obchodov a stánkov, aby sa vyhli konfliktom s účastníkmi pochodu.

SkryťVypnúť reklamu

Gvarjahu poznamenal, že trasa pochodu, ktorého tradícia sa začala v roku 1968 - keď uctievaný náboženský sionistický vodca rabín Cvi Jehuda Kook kráčal so svojimi stúpencami zo svojej ješivy Merkaz ha-rav k Múru nárekov -, kedysi prechádzala cez Jaffskú bránu a židovskú štvrť. Cez moslimskú štvrť začala jeho trasa viesť až v nultých rokoch 21. storočia.

Vlajkový pochod sa tento rok koná necelý týždeň po tom, čo Izrael a palestínska radikálna skupina Islamský džihád v Gaze uzavreli prímerie po piatich dňoch bojov: na Izrael bolo počas nich z palestínskeho územia vystrelených takmer 1500 rakiet a izraelská armáda podnikla desiatky náletov na ciele v pásme Gazy.

Izraelské bezpečnostné sily sa v uplynulých dňoch pripravovali na možné obnovenie násilia, ktorým sa vyhrážali palestínski radikáli. Izrael súčasne čelil aj tlaku zahraničných spojencov, ktorí žiadali zmenu trasy pochodu.

Izrael
Odoberať tému

Khatmallah Aliová z regiónu Dárfúr so svojimi deťmi v areáli veliteľstva Juhosudánskych ľudových obranných síl (SSPDF) v Jube v Južnom Sudáne.

Južný Sudán sa opäť zmieta v násilnostiach.


TASR
 Thomas Barrack

Izrael uzavrel prímerie s Hizballáhom v novembri 2024.


TASR
Pásmo Gazy.

Organizácia obvinila Izrael z ničenia zdravia a sociálnej štruktúry.


TASR 6
Súvisiace témy: Blízky východ, Jeruzalem
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl
  2. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  3. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  4. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  5. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  6. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  7. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  8. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  1. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl
  2. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  3. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  4. Invázne rastliny ako superpotraviny
  5. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  6. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  7. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  8. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 7 921
  2. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl 5 076
  3. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 4 962
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 943
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 2 336
  6. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 1 630
  7. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 1 613
  8. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 1 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister obrany Robert Kaliňák, podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Namieste je otázka, čo si to dovoľujú a v mene koho.


51
Zelenského čaká rokovanie v Bielom dome.

Ukrajinci ruským sľubom neveria.


79
Peter Tkačenko.

Nakoniec dostaneme vynadané, čo by sme ešte nechceli, takto narýchlo?!


21
Obnovený pomník a pod ním delá. Jedno z nich v minulosti pomaľoval naružovo miestny umelec.

Delo v minulosti namaľovali doružova.


7

Neprehliadnite tiež

Hoci je Höiby členom rodiny, nemá žiadny titul a nezastáva ani žiadnu verejnú funkciu.

Hrozí mu trest odňatia slobody až na desať rokov.


TASR
Khatmallah Aliová z regiónu Dárfúr so svojimi deťmi v areáli veliteľstva Juhosudánskych ľudových obranných síl (SSPDF) v Jube v Južnom Sudáne.

Južný Sudán sa opäť zmieta v násilnostiach.


TASR
Nový poľský prezident Karol Nawrocki.

V krajine sa rozprúdila polemika.


TASR 1
Národná akadémia vied Leopoldina v nemeckom meste Halle.

Databáza obsahuje približne 16-tisíc profilov potvrdených obetí.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu