WASHINGTON. Montana sa stala prvým americkým štátom, ktorý zakázal videoplatformu TikTok čínskej firmy ByteDance na osobných zariadeniach.
Guvernér Greg Gianforte v stredu podpísal príslušný zákon, ktorý začne platiť od 1. januára. TikTok tvrdí, že zákaz aplikácie „porušuje práva ľudí v Montane vyplývajúce z prvého dodatku ústavy“.
Podozrenia zo špionáže
TikTok sa dostal pod drobnohľad úradov z celého sveta pre obavy, že by údaje používateľov mohol postupovať čínskej vláde, pričom mnoho krajín zakázalo jeho používanie v štátnych zariadeniach.
Samotná Montana má zákaz na vládnych zariadeniach od decembra. Zákon o zákaze TikToku na osobných zariadeniach schválili tamojší zákonodarcovia minulý mesiac v pomere hlasov 54 za a 43 proti.

Na základe zákona bude pre obchody s aplikáciami nelegálne ponúkať TikTok. Ľudia, ktorí ho už majú nainštalovaný, však nebudú mať zakázané ho používať.
Firmy, ktoré porušia zákon budú čeliť pokute do 10-tisíc dolárov, čo bude vymáhať montanské ministerstvo spravodlivosti.
BBC poukazuje na to, že to znamená, že pokutu by mohli dostať technologické giganty ako Apple a Google, ak dovolia sťahovanie TikToku v Montane z ich obchodov.
Firma kontrolu Pekingu odmieta
TikTok vo vyhlásení uviedol, že platformu v Montane používajú státisíce ľudí.
„Chceme ubezpečiť obyvateľov Montany, že môžu pokračovať v používaní TikToku na vyjadrenie seba samého, zarábanie na živobytie a nájdenie komunity, keďže naďalej pracujeme na ochrane práv našich používateľov v Montane aj mimo nej,“ dodal. Očakáva sa, že TikTok legislatívu napadne na súdoch.
Materská firma TikToku ByteDance opakovane popiera, že by ju kontrolovala čínska vláda.