KYJEV, BRATISLAVA. Prichádza „nezničiteľná“ zbraň novej generácie, oznamoval pred piatimi rokmi vo výročnom prejave ruský prezident Vladimir Putin. Strelu Ch-47M2 Kinžal, ktorá dokáže doletieť až do vzdialenosti dvetisíc kilometrov, počas trasy môže meniť smer a letí rýchlosťou päťnásobne vyššou ako zvuk, odvtedy otestovali v Arktíde a vypálili ju aj zo sýrskej vojenskej základne.
Pred viac ako rokom zasiahla aj muničný sklad na juhovýchode Ukrajiny a Rusko ju odvtedy používa čoraz častejšie – aj keď stále striedmo, keďže ide o mimoriadne nákladnú zbraň.
Aj americký prezident Joe Biden v marci minulého roka povedal, že táto strela sa „takmer nedá zastaviť“. Ukrajinská obrana však ukazuje, že pomocou západných systémov zrejme dokáže Kinžal naozaj zneškodniť. Viacerí experti navyše spochybňujú ruské tvrdenia o „bezkonkurenčnej“ zbrani.
Je však otázne, či americký systém protivzdušnej obrany Patriot v Kyjeve dokáže naďalej obraňovať nebo pred týmito raketami. Objavili sa totiž informácie, že bol zničený alebo čiastočne poškodený.
Ruské zahanbenie
V utorok o tretej ráno sa Kyjevom opäť rozliehal zvuk sirén, nasledovaný viacerými výbuchmi. Na mesto počas noci smerovalo celkovo osemnásť ruských rakiet – medzi nimi aj deväť striel s plochou dráhou letu Kalibr, tri balistické riadené strely aj šesť nadzvukových striel Kinžal.
Tie boli ešte donedávna považované za „nezostreliteľné“. Ich zničenie teraz potvrdzujú viaceré zdroje vrátane amerických úradov či britskej rozviedky.
„Zjavná zraniteľnosť rakiet KILLJOY (výraz NATO označujúci rakety Kinžal) je pre Rusko pravdepodobne prekvapením a zahanbením: ruský prezident Vladimir Putin totiž tento systém označil za neporaziteľný,“ konštatuje rozviedka.