ANKARA. Rusko súhlasilo s predĺžením platnosti dohody o vývoze ukrajinského obilia cez Čierne more o dva mesiace, oznámil v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Platnosť dohody mala vypršať vo štvrtok. "Vďaka úsiliu našej krajiny, s podporou našich ruských priateľov a prispením našich ukrajinských priateľov bolo rozhodnuté o predĺžení čiernomorskej obilnej dohody o dva mesiace," vyhlásil Erdogan.
Nádej na pokles cien
AP konštatuje, že tento krok prospeje predovšetkým krajinám z Afriky, Blízkeho východu a Ázie, ktoré sa spoliehajú na dodávky ukrajinskej pšenice, jačmeňa, rastlinného oleja a ďalších cenovo dostupných potravinových produktov.
Dohodu o vývoze ukrajinského obilia cez Čierne more sprostredkovalo medzi Ruskom a Ukrajinou vlani v júli Turecko a OSN.
Dohoda pomohla znížiť ceny potravín vo svete, ktoré stúpli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. V rámci dohody sa z Ukrajiny vyviezlo už viac než 30 miliónov ton obilia a poľnohospodárskych produktov.
Spokojný Guterres
Moskva vlani v novembri súhlasila s predĺžením dohody o 120 dní, v marci odobrila predĺženie iba o 60 dní. Až dosiaľ Moskva namietala voči predĺženiu dohody po 18. máji a žiadala odstránenie prekážok, ktoré bránia vývozu obilia a hnojív z Ruska.
Z Ukrajiny v stredu vyplávala posledná loď, na ktorú sa vzťahuje súčasná dohoda. Podľa údajov OSN plavidlo DSM Capella s 30 000 tonami kukurice z Čornomorska smeruje do Turecka.
Generálny tajomník OSN António Guterres privítal predĺženie dohody. "Tieto dohody sú významné pre globálnu potravinovú bezpečnosť; ukrajinské a ruské produkty kŕmia svet," upozornil Guterres, ktorý zároveň zdôraznil potrebu ešte komplexnejšej dohody s dlhším trvaním.
Ukrajinský minister poukázal na blokovanie lodí
Predstavitelia Ukrajiny sa poďakoval OSN a Turecku po tom za predĺženie dohody. "Čiernomorská obilná iniciatíva bola odblokovaná a je naďalej v platnosti" do 18. júla, uviedol na Twitteri ukrajinský minister pre infraštruktúru Olexandr Kubrakov.
Ako povedal, Kyjev je "vďačný našim partnerom" za ich úsilie pri "zaistení potravinovej bezpečnosti".
"Vítame pokračovanie tejto iniciatívy, avšak zdôrazňujeme, že musí fungovať efektívne," povedal Kubrakov v ďalšom vyhlásení. "Je potrebné odstrániť problémy, ktoré Rusko vytvára už niekoľko mesiacov," zdôraznil.
AFP pripomína, že Kyjev obviňuje Moskvu z blokovania lodí tým, že ich odmieta zaregistrovať a vykonáva zdĺhavé kontroly.
Kubrakov v tejto súvislosti uviedol, že "takmer 70 plavidiel v súčasnosti stále čaká v tureckých teritoriálnych vodách", pričom "90 percent z nich je pripravených doručiť produkty našich poľnohospodárov do sveta".
Moskva žiada povolenia na vývoz obilia a hnojív
Po opätovnom predĺžení platnosti dohody bude pokračovať práca na problémových otázkach., uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
"Náš názor na istanbulskú dohodu z roku 2022 sa nezmenil. Rozpory v jej implementácii by sa mali čo najskôr napraviť," povedala Zacharovová na brífingu.
„Vychádzame z potreby implementovať parametre, ktoré sme deklarovali a na ktorých sme sa spoločne dohodli," dodala.
Moskva namietala voči predĺženiu dohody po 18. máji a žiadala odstránenie prekážok, ktoré bránia vývozu obilia a hnojív z Ruska.
USA: Dohoda je ruský "rukojemník"
Biely dom privítal dohodu, svet ale od Ruska potrebuje väčšiu istotu v súvislosti s touto kľúčovou potravinovou zásobovacou trasou. "To, že bola dohoda predĺžená, je dobrá vec," uviedol poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
"Rusko žiaľ aj v momente jej predĺženia pokračuje v tom, že ju rétoricky rôznymi spôsobmi drží ako rukojemníka, aby naznačilo, že jej dni sú zrátané," dodal.