NAIROBI, BRATISLAVA. Už nemám veľa času, napísal pred viac ako týždňom Solomon Muendo svojej sestre Elizabeth Syombuovej. Po dlhej hladovke už mal vidiny. „Blíži sa koniec sveta, kajaj sa, aby si sa vyhla peklu, Amen,“ napísal.
Muendo bol pouličným predavačom v Keni, keď podľahol samozvanému duchovnému Paulovi Nthengeovi Mackenziemu. Na výzvu bývalého taxikára predal majetok, s manželkou a dvomi deťmi odišiel žiť do odľahlých lesov Shakahola.
Tak ako on Mackenziemu uverili stovky ľudí. Nasledovali ho aj keď im začiatkom roka povedal, že sa dostanú k Ježišovi. Prirovnávali to ku Kristovmu ukrižovaniu a tak to aj nazývali.

„Povedala som mu, že sa za neho modlím, ale ešte ho potrebujeme a nemá sa nechať ukrižovať,“ spomína Syombuová pre New York Times.
Naposledy s bratom hovorila v apríli. Vtedy ju presviedčal, že musí vydržať až do konca. „Bol šťastný, myslel si, že čoskoro zomrie za Ježiša,“ povedala. Mackenzieho nazýva vrahom.
Uškrtení a bez orgánov
To, čo veriaci považovali za útočisko pre ľudí oddaných Bohu, je 800-hektárová slnkom spálená pustatina s krovinami. Teraz tiež miesto, kde z plytkých hrobov vykopali už viac ako dvesto ľudí.
Väčšina ľudí podľa vyšetrovateľov zomrela na vyhladovanie, no pri niektorých bolo príčinou smrti udusenie, uškrtenie, alebo dobitie do krvi. Niektorým odstránili z tela orgány, čo naznačuje možný predaj obličiek, iní zas mali zviazané ruky, znak toho, že sa pred smrťou voči kazateľovi vzbúrili.
Počet obetí môže narásť ešte niekoľkonásobne. S kultom sa totiž spája 600 ľudí, stovky z nich sú dodnes nezvestní. Podľa polície môžu ich telá ležať v neoznačených hroboch v okolí.
V článku sa tiež dočítate:
- ako sa z taxikára stal kazateľ hlásajúci koniec sveta
- čím vedel presvedčiť veriacich, aby ho nasledovali do úplného konca
- prečo odišiel žiť do lesov
- aký bol plán hromadného hladovania so stovkami obetí
- ako kazateľa niektorí ľudia obhajujú
- v čom je nebezpečenstvo evanjelikálnych cirkví a prečo proti ním štát nezasahuje
Kenské média hovoria o Shakaholskom masakri a vláda sa snaží vysvetliť, ako je možné, že sa také niečo stane v krajine, ktorá sa snaží tváriť ako jedna z najmodernejších na kontinente.
Časť zodpovednosti na seba zobral aj prezident William Ruto.