BRUSEL, BRATISLAVA. V máji 2021 bolo na Slovensku proti covidu-19 kompletne zaočkovaných takmer 900-tisíc ľudí, druhá vlna pandémie sa postupne končila a štát sa pripravoval na kritickú jeseň a zimu.
Tú mali pomôcť vyriešiť aj vakcíny, ktoré objednávala za výhodnejších podmienok za všetky štáty Európska komisia od koncernu Pfizer-BioNTech. Celkovo išlo o 1,8 miliardy vakcín – 900 miliónov mali dodať čo najskôr, ďalších 900 miliónov si mohla Únia doobjednať do konca roka 2023.
Pandémia však v minulom roku ustala a s ňou výrazne poklesol aj záujem o očkovanie proti covidu. V skladoch európskych štátov tak zostávajú milióny nevyužitých vakcín.
Napriek naliehaniu Európskej komisie a istým ústupkom zo strany farmaceutických spoločností musia členské štáty zaplatiť za ďalšie milióny vakcín, niektoré pritom ani vôbec nevyrobia. Poľsko teraz tlačí na Pfizer, aby podmienky zmluvy ešte raz prehodnotili.
V článku sa dočítate:
- aký je postoj slovenského rezortu zdravotníctva,
- koľko dávok má Slovensko ešte na sklade a koľko ľudí sa aktuálne dáva zaočkovať,
- aké sú výhrady k zmluve s Pfizerom.
Dávky sme dali Belize aj Tanzánii
„Biznis nie je len a vždy o peniazoch, ale aj o zodpovednosti,“ napísal minulý týždeň poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski na twitteri a k svojmu príspevku pripojil list akcionárom farmaceutickej firmy Pfizer. Kým kedysi bol podľa neho Pfizer „súčasťou riešenia zdravotníckych výziev, teraz začína byť súčasťou problému“.