BELEHRAD, BRATISLAVA. Napriek veľkému množstvu nelegálnych zbraní, ktoré v krajine zostali po vojne v 90. rokoch minulého storočia, sú masové streľby v Srbsku zriedkavé.
Obyvateľov preto šokovalo, keď v priebehu dvoch dní prišlo k dvom hromadným streľbám.
Najprv žiak základnej školy v Belehrade v stredu zabil strážnika a ôsmich spolužiakov. Šesť ľudí pritom zranil, niektorí sú v kritickom stave. O deň neskôr 21-ročný strelec streľbou z idúceho auta neďaleko mesta Kragujevac zabil najmenej osem ľudí a 14 zranil.
„Je to útok na našu krajinu a cíti to každý občan,” povedal na tlačovej konferencii k tragédiám srbský prezident Aleksandar Vučič. Zároveň oznámil, že vláda sa chystá sprísniť podmienky držby a získania strelných zbraní, čo bude podľa neho „prakticky viesť k odzbrojeniu Srbska”.
Vučič v tejto súvislosti navrhol aj obnoviť trest smrti, srbská vláda však takýto krok odmietla. Srbsko trest smrti zrušilo pred dvadsiatimi rokmi. Je to jednou z podmienok vstupu do Európskej únie, o ktorý sa balkánska krajina dlhodobo usiluje.
Tretí najvyšší počet zbraní
Automatické strelné zbrane sú v Srbsku ilegálne. Srbská vláda však vyhlásila už niekoľko zbraňových amnestií, v rámci ktorých občania odovzdali desaťtisíce zbraní. Vojnové zbrane sa totiž často po skončení ozbrojeného konfliktu ocitli v rukách bežného obyvateľstva.
Srbsko tak má tretí najvyšší počet civilných strelných zbraní na svete. Na sto obyvateľov je ich 39,1, vyplýva z dát nezávislého výskumného projektu Small Arms Survey z roku 2018. Pred ním sa nachádza Jemen s 52,8 zbraňami na sto obyvateľov a na prvom mieste sú Spojené štáty s 120,5 zbraní na rovnaký počet občanov.