DARMSTADT. Nová meteorologická družica nad Európou, ktorá je na obežnej dráhe od vlaňajšieho decembra, poslala späť na Zem prvé snímky.
Tie vďaka väčšiemu rozlíšeniu a lepšej farebnosti spresnia predpovede počasia.
Satelit MTG-I (The Meteosat Third Generation Imager) alebo tiež Meteosat-12 by mal najmä zlepšiť možnosti predpovedania náhlych a nebezpečných meteorologických javov, ako sú napríklad prudké búrky.
Družica teraz funguje v skúšobnom režime a oproti starším satelitom Európskej organizácie pre využitie meteorologických družíc (EUMETSAT) dokáže povrch planéty snímať rýchlejšie a kvalitnejšie.

Na doterajších snímkach sú vidieť na povrchu útvary veľké minimálne jeden kilometer, nanovo to budú útvary s veľkosťou 500 metrov.
"Keď sme prvýkrát dostali dáta, tak z toho boli veľké emócie, pretože sa ukázala vysoká kvalita senzorov. Optická kvalita tých snímok, rádiometria, navigácia - inými slovami, presnosť umiestnenia jednotlivých pixelov v obraze - je naozaj veľmi dobrá," uviedol Alessandro Burini z EUMETSAT.
Družica sníma z výšky 36-tisíc kilometrov nad rovníkom povrch Zeme každých desať minút. Doteraz bola frekvencia o päť minút dlhšia. Bude tiež snímať v 16 vlnových dĺžkach svetla namiesto doterajších 12. To vo výsledku prinesie zábery, ktoré budú bližšie tomu, ako obraz vníma ľudské oko.
Novú generáciu satelitov Meteosat budú tvoriť celkovo tri družice, zvyšné dve majú na obežnú dráhu odštartovať v rokoch 2024 a 2026. Potom bude tvorba snímok dokonca ešte rýchlejšia: družice budú obraz vysielať každé 2,5 minúty.