Málokto k nej má neutrálny postoj. O tom, aká bola výrazná, hovorí aj to, že Margaret Thatcherová a Winston Churchill boli jediní poddaní, ktorým na pohreb prišla kráľovná.
Britský historik Eric J. Evans o najdlhšie slúžiacej britskej premiérke napísal, že za jej premiérovania sa stala Británia lakomejšou, chamtivejšou, ľstivejšou a sebeckejšou spoločnosťou a že takou aj zostala.
"S výnimkou Winstona Churchilla žiaden iný premiér v 20. storočí nezanechal na britskej spoločnosti takú stopu," hovorí pre SME prekladateľ a novinár TOMÁŠ MRVA, ktorý Evansovu knihu preložil do slovenčiny.
"Keď ju konfrontovali s tým, že časť spoločnosti sa má horšie, ako keď nastúpila, argumentovala, že tí bohatší dávajú viac na charitu. Presvedčenie o sile voľného trhu malo u nej niekedy až silu náboženského presvedčenia," dodáva.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Aký bol vzťah Thatcherovej a kráľovnej Alžbety II.
- Ako privítali Thatcherovú v roku 1990 v porevolučnom Československu.
- Prečo sa pri úmrtí Thatcherovej organizovali v Británii aj pouličné oslavy.
- Či by dnes bola za brexit.
- Ako veľmi nebola feministka.
- Čím rozdelila britskú spoločnosť.
- Aký bol jeden z jej najšikovnejších politických ťahov.
Terajší britský premiér Rishi Sunak sa hlási k Margaret Thatcherovej. Hlási sa tým k sebectvu a tvrdému vládnutiu?
Nie, to je prihlásenie sa k úspechu. Thatcherová trikrát vyhrala voľby, druhý a tretí raz labouristov rozprášila. Dodnes je pre konzervatívcov vzorom, ako vyhrávať vo veľkom. Ikona, ku ktorej vzhliadajú. Nesie pre nich odkaz: chcem vyhrávať voľby a posúvať britskú ekonomiku dopredu. Nikto z konzervatívcov nebude spomínať jej neúspechy.
Paradoxne ju akceptovali aj labouristi. Tony Blair povedal, že aj Thatcherová urobila niektoré veci dobre. Pár rokov pred tým by niečo také z úst labouristického politika bolo nepredstaviteľné.
Ako vzniklo pomenovanie „železná lady“? Páčilo sa jej to?