BRATISLAVA. V sudánskom Chartúme napriek predĺženému prímeriu pokračujú tvrdé boje medzi armádou a milíciami. Armáda na mesto útočí zo všetkých smerov aj s pomocou letectva a delostrelectva. V metropole sú stále milióny civilistov a dochádza tam zásoba potravín.
Británia a Holandsko ukončili evakuačné lety, ktorými prepravovali do bezpečia svojich občanov.

Tvrdé boje aj napriek prímeriu
Trojdňové prímerie uzavreté začiatkom tohto týždňa bolo o ďalšie tri dni predĺžené vo štvrtok, no znepriatelené strany ho nerešpektujú. Pokoj zbraní sa mal skončiť až dnes v noci, ale od soboty sú v Chartúme hlásené tvrdé boje.
"Znovu sme sa zobudili za zvukov bojových lietadiel a protileteckých zbraní, rany bolo počuť v širokom okolí," povedal agentúre AFP jeden z obyvateľov sudánskej metropoly.
Agentúra Reuters citovala očitého svedka, podľa ktorého armáda s pomocou dronov zaútočila na pozície milícií blízko veľkej ropnej rafinérie.
Podľa AFP sa v nedeľu v Chartúme bojuje pri tamojšej vojenskej základni a tiež na severnom predmestí. Armáda tvrdí, že zneškodnila konvoje milícií Jednotiek rýchlej podpory (RSF), ktoré k mestu mierili od západu.
Podľa reportéra agentúry Reuters sa ale od sobotňajšieho večera situácia mierne upokojila, armáda na uliciach metropoly rozmiestňuje policajné posily.

Boje v Sudáne
V Sudáne proti sebe od polovice apríla bojuje armáda vedená generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a Jednotky rýchlej podpory (RSF), ktorým velí Muhammad Hamdan Dagalo, ktorý bol predtým Burhanovým spojencom. Obaja spoločne zorganizovali dva vojenské prevraty v rokoch 2019 a 2021, z ktorých ten prvý pripravil o moc dlhoročného prezidenta Umara Bašíra.
Podľa sudánskeho ministerstva zdravotníctva doteraz zomrelo najmenej 528 ľudí, vyše 4500 ďalších utrpelo zranenia. Podľa AFP je ale bilancia pravdepodobne značne podhodnotená, pretože na uliciach Chartúmu leží veľké množstvo tiel, o ktoré sa zatiaľ nikto nepostaral ani ich neidentifikoval.
Boje vyhnali z metropoly desaťtisíce ľudí a podľa OSN pravdepodobne spôsobia rozsiahlu humanitárnu krízu. Riaditeľ nemeckej pobočky Svetového potravinového programu (WFP) Martin Frick agentúre DPA povedal, že už pred vypuknutím konfliktu v Sudáne hladovala tretina populácie, teraz sa cena potravín znovu astronomicky zvýši a nedostatok potravín dopadne úplne na všetkých. Sudán má 46 miliónov obyvateľov.
Bývalý sudánsky premiér Abdalláh Hamduk v prejave na konferencii v Keni varoval, že ak budú boje v krajine pokračovať, môže to byť pre svet "nočná mora" s horšími dôsledkami, ako mali konflikty v Sýrii a Líbyi, napísal server BBC.
Evakuácie zo Sudánu
Británia v sobotu ukončila evakuačné lety, aj keď v krajine ďalej zostávajú britskí občania. Od utorka evakuovala celkovo 1888 ľudí.
S evakuáciami končí aj Holandsko, oznámilo tamojšie ministerstvo zahraničia. Ôsmy a posledný let odletel z Chartúmu v sobotu, celkovo Holandsko odviezlo 160 svojich občanov.
Zúfalí ľudia sa teraz pokúšajú krajinu opustiť po mori, v prístave Port Sudán pri Červenom mori sa bojuje o miesta na lodiach, ktoré mieria do Saudskej Arábie a do Jemenu, napísal server BBC.