BRATISLAVA. Časť Britov sa pravdepodobne nestihla včas dostať na letisko Vádí Sajidna severne od Chartúmu, odkiaľ mal v sobotu večer odletieť posledný britský evakuačný spoj. V prístupe im zabránili príslušníci sudánskej armády, jednej z bojujúcich strán. S odvolaním sa na spravodajcu v Sudáne to uviedol The Guardian.
Spojené štáty v sobotu informovali o úspešnej evakuácii pozemnou a vodnou cestou do prístavného mesta Port Sudán a ďalej do Saudskej Arábie. Na sociálnych sieťach sa objavilo video s tvrdením bývalej novinárky, že strediská pre žiadateľov o dočasné víza v Saudskej Arábii začínajú byť preplnené.
Úspešnú leteckú evakuáciu 128 ľudí rôznych národností v sobotu ohlásili Spojené arabské emiráty.
Boje v Sudáne a evuakuácie
V Sudáne proti sebe od polovice apríla bojuje armáda vedená generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenské jednotky rýchlej podpory (RSF) Muhammada Hamdana Dagala, čo boli pôvodne spojenci, ktorí v roku 2021 spoločne zorganizovali puč.
Tento týždeň strany uzavreli trojdňové prímerie, ktoré bolo vo štvrtok predĺžené o ďalšie tri dni, v Chartúme však aj v sobotu pokračovali delostrelecké a letecké útoky, napísal server BBC. Prímerie malo vypršať o polnoci.
Britskí občania, ktorí sa chcú dostať do bezpečia, sa mali do sobotňajšieho poludnia dostaviť na letisko vzdialené asi 20 kilometrov od Chartúmu, uviedol predtým britský vicepremiér Oliver Dowden. Podľa neho vláda doteraz evakuovala 1573 ľudí, podľa odhadov ale v krajine stále zostávajú tisíce Britov.

The Guardian na základe svedectiev ľudí z miesta píše, že Briti si cestu na letisko naprieč vojnovými zónami museli zabezpečiť vlastnými silami a prostriedkami.
Večer Londýn uviedol, že vláda od utorka evakuovala celkovo 1888 ľudí a zorganizovala 21 letov. Pôvodne boli lety vyhradené pre držiteľov britských pasov alebo povolenia na pobyt, ale po tlaku britskej verejnosti Londýn dovolil odviezť aj asi 20 sudánskych lekárov, ktorí pracovali pre britský zdravotný systém NHS, uviedla agentúra AFP.
Spojené štáty zorganizovali pozemný konvoj pre až 300 Američanov, na ktorého cestu do prístavného mesta Port Sudán dohliadali ozbrojené drony. Kolóna v sobotu dorazila na miesto v poriadku, uviedli podľa agentúry AP americké úrady.
Saudskoarabské ministerstvo zahraničia neskôr podľa stanice NBC News informovalo o úspešnej evakuácii takmer 1900 cudzincov loďou na svoje územie.
Chartúm začína byť prázdny
Líder RSF Dagalo, zvaný tiež Hemeti, stanici BBC v telefonickom rozhovore povedal, že útoky proti jeho jednotkám sa nezastavili a že si k rokovaciemu stolu sadne až vo chvíli, keď sa tak stane. "Zastavte násilnosti. Potom môžeme vyjednávať," odkázal rivalovi.
Podľa sudánskeho ministerstva zdravotníctva bolo doteraz v bojoch v Sudáne zabitých najmenej 528 ľudí a ďalších viac ako 4500 zranených.
Zahraničné štáty zareagovali na vývoj v krajine evakuáciami svojich občanov. Podľa Dowdena záujem britských občanov o odlet zo Sudánu slabne.
"Chartúm už začína byť prázdny. Už sme sa necítili v bezpečí, ľudia sa začali vkrádať do cudzích domov a rabujú," uviedla sudánska žena, ktorá odletela do Spojených arabských emirátov. Evakuačné lietadlo pristálo v Abú Zabí, odtiaľ budú ľudia cestovať do ďalších krajín, uviedla agentúra Reuters.

Spojené štáty čelili kritike
Americká pozemná kolóna prešla asi 800 kilometrov z centra bojov do prístavu na pobreží Červeného mora, kde je situácia relatívne pokojnejšia.
Spojené štáty čelili kritike vlastných občanov, že doteraz neusporiadali žiadny evakuačný let. V krajine pritom podľa AP bolo až 16-tisíc Američanov, ktorí si želali Sudán opustiť.
Americké špeciálne jednotky evakuovali 22. apríla diplomatov, časť Američanov odletela spojmi organizovanými inými krajinami.
Popri cudzincoch sa Sudán snažia opustiť aj miestni obyvatelia. Vyše 50-tisíc utečencov, predovšetkým žien a detí, prekročilo hranice do Čadu, Egypta, Južného Sudánu a Stredoafrickej republiky.
OSN sa obáva, že by to mohlo viesť k ďalšej nestabilite v regióne, píše Reuters.