VATIKÁN. Pápež František po prvý raz povolí, aby v synode biskupov zasadli ženy s hlasovacím právom. Napísala to agentúra AP s odvolaním sa na nové pravidlá zverejnené Vatikánom.
Ženy sa doteraz zúčastnili zasadnutia ako expertky bez možnosti hlasovania a o toto právo sa dlho usilovali. Nové pravidlá budú platiť pre rokovania, ktoré sa uskutočnia v októbri.
Vymenujú päť mníšok
V nových predpisoch stojí, že do synody bude vymenovaných päť mníšok s hlasovacím právom.
Pápež ďalej vymenuje 70 členov mimo biskupského stavu z nominácií, ktoré zašlú cirkevné organizácie. Polovicu nominovaných musia tvoriť ženy a Vatikán nabáda tiež k väčšiemu zastúpeniu mladých ľudí.

Doteraz boli riadnymi členmi synody iba muži. Ženy však na rokovaniach vystupovali ako odborníčky a poradkyne. O možnosť hlasovať sa dlho usilovali, píše agentúra AP.
Luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, ktorý predstavil zmeny novinárom, povedal, že nejde o žiadnu revolúciu. "Tých 70 nových členov predstavuje 21 percent zhromaždenia, ktoré tak zo všeobecného hľadiska zostáva schôdzou biskupov," povedal kardinál. Podľa kardinála Maria Grecha môže zmena obohatiť debatu vo vnútri cirkvi.
Rokujú o najnaliehavejších témach
Synoda biskupov, ktorá popri vedúcich diecézach zhromažďuje ďalších vysokých cirkevných funkcionárov, rokuje o najnaliehavejších témach v katolíckej cirkvi.
Na konci zasadnutia zvyčajne schvaľuje dokument so svojimi odporúčaniami a stanoviskami. Orgán vznikol po druhom vatikánskom koncile a mal otvoriť debatu a rozhodovanie v katolíckej cirkvi.
Okrem vatikánskeho zasadnutia, ktorého sa zúčastňujú predstavitelia z celého sveta, svoje synody organizujú aj jednotlivé národné cirkvi.
V katolíckej cirkvi má všetku moc pápež, ktorý tak k názorom vyjadreným synodou nemusí vôbec prihliadať.