WASHINGTON. Afganské vládnuce radikálne hnutie Taliban zabilo vysokopostaveného vodcu džihádistickej skupiny Islamský štát, ktorý stál za samovražedným útokom na kábulské letisko z augusta 2021.
Zahynulo pri ňom 13 amerických vojakov a približne 170 Afgancov, informuje TASR na základe správy agentúry AP.
Taliban podnikol sériu operácií
Atentátnik sa odpálil v dave ľudí, ktorí sa pokúšali ujsť z Afganistanu. Explózia si vyžiadala 170 obetí v radoch Afgancov a zahynulo pri nej aj 13 amerických vojakov, ktorí v tom čase zabezpečovali letisko.
Americká armáda v priebehu uplynulého víkendu začala informovať rodiny 13 obetí, ktoré prišli o život útoku na letiskovú bránu Abbey Gate počas chaotického sťahovania síl USA z Afganistanu.
Tvrdenia rodín obetí pre AP potvrdili aj traja americkí predstavitelia jeden vysokopostavený poradca v Kongrese pod podmienkou anonymity.
Vodca IS, ktorého identitu doposiaľ nezverejnili, bol podľa nich zabitý ešte začiatkom apríla na juhu Afganistanu v čase, keď Taliban podnikol proti tejto džihádistickej skupine sériu operácií.

Talibovia si v tom čase neboli vedomí identity osoby, ktorú zabili, dodal jeden z nemenovaných predstaviteľov.
K výbuchu na Abbey Gate, bráne do civilnej časti kábulského letiska, došlo 26. augusta 2021. Obete spolu s ďalšími americkými vojakmi v čase explózie kontrolovali tisícky afganských civilistov, ktorí sa v panike pokúšali dostať na jeden z preplnených letov smerujúcich preč z Afganistanu po tom, čo tam opätovne prevzal moc Taliban, pripomína AP. K útoku sa prihlásil Islamský štát.
Zabitie vodcu bunky IS, ktorá útok naplánovala, bol zabitý predstaviteľmi Talibanu, potvrdil vo vyhlásení hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.
"Bol to kľúčový predstaviteľ ISIS-K priamo zapojený do tajného plánovania operácií ako Abbey Gate a teraz už nemôže plánovať, ani vykonávať útoky," povedal Kirby. Informáciu potvrdil aj Pentagon. "Spojené štáty sa do operácie nezapojili," uviedol hovorca ministerstva obrany Patrick Ryder.
Varovanie pred útokom
K explózii pritom došlo niekoľko hodín po tom, čo západní predstavitelia varovali pred veľkým atentátom a vyzvali ľudí, aby opustili letisko.
Zúfalí Afganci však toto odporúčanie zväčša ignorovali v snahe čo najrýchlejšie ujsť z krajiny.

Afganská odnož IS má do štyritisíc členov a pre Taliban predstavuje najväčšiu vojenskú hrozbu. Skupina pokračuje v podnikaní útokov v krajine aj od opätovného prevzatia moci Talibanom a zameriava sa predovšetkým na menšinové skupiny v Afganistane.
Za chaos pri odchode z Afganistanu čelila silnej kritike vláda amerického prezidenta Joea Bidena. Tento mesiac administratíva zverejnila časť vyšetrovacej správy, v ktorej je zodpovednosť za zmätočnú situáciu pri odchode vojsk pripisovaná vo veľkej miere predchádzajúcej administratíve Donalda Trumpa.