MOSKVA, BRATISLAVA. Soslana Valijeva poznali v meste Cchinvali takmer všetci. Tridsaťosemročný obyvateľ hlavného mesta Južného Osetska, samozvanej prokremeľskej republiky v Gruzínsku, mal poruchu vývoja, no ľudia sa k nemu správali úctivo.
„Všetci v našej malej komunite ho mali radi. Bol vítaným hosťom na svadbách či na večeriach, ľudia sa o neho starali a chránili ho,“ opísal ho pre denník Guardian miestny novinár Alik Puhati.
Keď minulý pondelok prišla správa, že Soslana Valijeva zavraždili, obyvatelia mesta boli šokovaní. Na sociálnej sieti Telegram sa rýchlo začalo šíriť video, na ktorom Valijeva naháňa a kope neznámy muž krátko predtým, ako ho zrejme dobodal na smrť.
O deň neskôr tamojšie úrady informovali, že zadržali muža podozrivého z jeho vraždy. Podľa ruských médií ide o Georgija Siukajeva, odsúdeného vraha a bývalého bojovníka žoldnierskej skupiny Wagner, ktorý sa domov z vojny na Ukrajine vrátil len prednedávnom.
Takých ako Siukajev je mnoho, keďže wagnerovci svojich členov vo veľkom naverbovali z ruských väzníc. Tisícom násilníkov a vrahov, pôvodne odsúdeným na roky väzenia, za šesť mesiacov na frontovej línii sľúbili vysoký plat a prepustenie na slobodu. To však znepokojuje obyvateľov v ich rodných mestách.
Agresívnych pošlú opäť na front
Väzňom, ktorí si v žoldnierskych radoch odslúžili pol roka, udelil ruský prezident Vladimir Putin milosť a do svojich rodných miest sa vracajú ako slobodní muži. Ich šéf Jevgenij Prigožin povedal, že domov sa od wagnerovcov vrátilo už viac ako päťtisíc oslobodených zločincov.
Ich návrat znepokojuje ich spoluobyvateľov, ktorí sa boja, že zločiny budú páchať znovu. Obavy sa naplnili obyvateľom malého mesta Novyj Burets zhruba 966 kilometrov východne od Moskvy, kde koncom marca prišlo k vražde 85-ročnej Julie Buiskičovej.