NAIROBI. Kenská polícia obnovila pátranie v lese na východe krajiny, kde sa v plytkých hroboch našlo 51 tiel údajných členov miestnej náboženskej sekty, ktorí sa vyhladovali na smrť.
Polícia uviedla, že v súčasnosti pátra nielen po ďalších telesných pozostatkoch, ale i po prípadných preživších sekty, ktorej vodca Paul Makenzie Nthenge prisľúbil svojim nasledovníkom, že ak prestanú jesť, "stretnú sa s Ježišom".
Polícia minulý týždeň objavila v lese v blízkosti kenskej obce Šakahola 21 tiel. V priebehu víkendu sa počet nájdených telesných pozostatkov zvýšil na 51. Miestne úrady preto spustili rozsiahle vyšetrovanie sekty Medzinárodná cirkev dobrých správ a snažia sa tak odhaliť skutočný rozsah tohto nešťastia.
Miestni predstavitelia sa zároveň obávajú, že ďalší príslušníci sekty by sa mohli ukrývať v blízkom lesnom poraste a ak ich záchranári rýchlo neobjavia, hrozí im smrť. Niektorí preživší, ktorých sa podarilo nájsť, už boli prevezení do nemocnice v Malindi.
Na pozemok pastora Makenzieho priviedol políciu tip od verejnosti. Našli tam 15 vychudnutých ľudí, vrátane štyroch, ktorí neskôr zomreli.
Polícii pritom povedali, že hladovali na základe inštrukcií od pastora, aby sa stretli s Ježišom. Na Makenziho farme by mali byť podľa informácií, ktoré dostala polícia, desiatky plytkých hrobov a v piatok tam preto začali kopať.
Makenzi drží štyri dni v policajnej väzbe hladovku. V minulosti ho pritom už dvakrát zadržali, v roku 2019 a v marci tohto roka, v súvislosti s úmrtiami detí. V oboch prípadoch ho však prepustili na kauciu a v oboch prípadoch pokračuje súdne konanie.
Polícia požiadala súd, aby umožnil Makenziho zadržiavať dlhšie, kým bude pokračovať vyšetrovanie úmrtí jeho nasledovníkov. Podobne sa vyjadrili aj miestni politici, ktorí vyzvali súd, aby ho tentoraz neprepustil.
Agentúra AFP pripomína, že kenská vláda v súvislosti s týmto incidentom vyzýva na prísnejšiu kontrolu náboženských skupín v krajine. Aj kenský minister vnútra Kithure Kindiki, ktorý v utorok miesto nájdenia pozostatkov navštívi, prípad opísal ako "jasné zneužitie ľudského práva na slobodu vyznania zakotveného v ústave".