CHARTÚM. Evakuácie z nepokojmi zmietaného Sudánu pokračujú. Obyvateľov sa snažia dostať z krajiny viaceré európske štáty.
Francúzsko zatiaľ odviezlo 388 osôb, informovala agentúra Reuters s tým, že krajina pokračuje v evakuáciách. Pre situáciu v tejto africkej krajine zostáva francúzska vláda v kontakte so svojimi európskymi partnermi a zopakovala tiež výzvu, aby znepriatelené strany v Sudáne ukončili boje a vrátili sa k politickému konaniu.
Na palube francúzskych evakuačných lietadiel boli aj zamestnanci a ich rodiny zo švajčiarskeho veľvyslanectva v Chartúme.

Švajčiarsko v noci informovalo, že uzavrelo ambasádu v sudánskom hlavnom meste a jej zamestnancov nechalo odviezť do bezpečia, ich počet nespresnilo.
V Sudáne vypukli pred vyše týždňom boje medzi znepriatelenými vojenskými frakciami, ktoré spôsobili humanitárnu krízu, vyžiadali si viac ako 400 obetí a milióny Sudáncov zostali bez prístupu k základným službám.
V krajine tiež uviazli tisíce cudzincov vrátane diplomatov a humanitárnych pracovníkov, ktorých sa ich krajina snaží evakuovať.
Nemci priviezli aj dvoch Čechov
V Berlíne ráno pristálo nemecké evakuačné lietadlo, medzi stovkou cestujúcich boli aj dvaja českí občania, potvrdil český minister zahraničných vecí Ján Lipavský. "Intenzívne pracujeme na tom, aby sme dostali do bezpečia aj ostatných našich spoluobčanov," dodal minister.
Na palube prvého vojenského lietadla s evakuovanými osobami bolo 101 Nemcov, ich rodinných príslušníkov a občanov ďalších partnerských štátov. V pláne sú ďalšie evakuačné lety, kým to dovolí bezpečnostná situácia, uviedlo ministerstvo zahraničia.
Rovnako ako ostatné krajiny začalo Nemecko vojenskú evakuáciu v nedeľu. Do Sudánu odleteli celkovo tri Airbusy A400M nemeckých ozbrojených síl.
Viac ako tristo Nemcov registrovaných na krízovom zozname má byť odvezených cez jordánsku vojenskú leteckú základňu a pomoc má byť poskytnutá aj občanom partnerských krajín. Misia, do ktorej sa zapojilo celkovo viac ako tisíc príslušníkov nemeckej armády sa pripravovala niekoľko dní, dodala DPA.
Evakuáciu občanov a diplomatov oznámilo aj Španielsko. Minister zahraničia José Manuel Albares na Twitteri informoval, že zamestnancov svojho veľvyslanectva ako aj občanov Španielska a iných európskych i juhoamerických krajín evakuovali vojenskými lietadlami bez akéhokoľvek incidentu.
"Opakovane vyzývame na prímerie a obnovenie dialógu v Sudáne," uviedol na Twitteri Albares.
Ministerka obrany Margarita Roblesová v nedávnej minulosti avizovala, že Španielsko nasadí šesť vojenských lietadiel na evakuáciu svojich občanov z africkej krajiny poznačenej prudkými bojmi medzi jednotkami súperiacich generálov.
Podľa šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella bolo zo Sudánu evakuovaných už viac ako tisíc obyvateľov Európskej únie.
"Išlo o komplexnú a úspešnú operáciu," povedal Borrell novinárom v súvislosti s evakuáciami. Dodal, že medzi evakuovanými bolo i 21 diplomatov z misie EÚ v Chartúme; veľvyslanec Únie v Sudáne sa z hlavného mesta presunul do inej časti krajiny.
"Najmä Francúzsku chcem poďakovať za to, že pomohlo evakuovať našich ľudí," vyhlásil Borrell. Vďaku vyjadril i spoločnému úsiliu ďalších krajín, ktoré evakuovali zo Sudánu nielen vlastných občanov, ale i občanov iných štátov.
Borrell odhadol, že v Chartúme sa nachádza ešte približne 1 500 obyvateľov krajín EÚ.
Pučisti sa bijú medzi sebou
Boj o moc medzi sudánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF) zmieta Sudánom od minulého víkendu. Letecké spojenie so Sudánom bolo v posledných dňoch veľmi problematické.
Znepriatelené skupiny vedú bývalí spojenci, generáli Abdal Fattáh Burhán, veliteľ armády, šéfom RSF je Muhammad Hamdan Dagalo.
V októbri 2021 spoločne zorganizovali vojenský prevrat, ktorý zmaril krátky prechod Sudánu k civilnej vláde. Od začiatku bojov v Sudáne zomreli stovky ľudí.