PRAHA, BRATISLAVA. Už niekoľko dní pred demonštráciou sa v pražskom metre a najmä na zastávkach v okolí Václavského námestia objavovali varovania ministerstva vnútra a polície.
Protesty sú vítané, násilie na nich nie, upozorňovali ľudí, ktorí sa v nedeľu chystali na protivládnu demonštráciu.
Aj hlavný organizátor demonštrácie Jindřich Rajchl v sobotu 15. apríla na facebooku vyzýval, aby nedošlo k žiadnym násilnostiam.
Nechcel, aby sa zopakoval marcový protest, po ktorom sa časť demonštrantov vydala k Národnému múzeu a snažila sa odtiaľ strhnúť ukrajinskú vlajku. Polícia vtedy na mieste zadržala dvadsiatich ľudí, ôsmich obvinila.

„Prosím nenechajme sa vôbec k ničomu vyprovokovať,“ vyzýval Rajchl na videu. „Minule som hovoril, aby ste si nebrali ruské vlajky a videli ste, čo spôsobilo, keď si ich traja zobrali. Nie sme tu pre to, aby sme sa postavili na jednu alebo druhú stranu, sme tu preto, aby sme sa postavili za Českú republiku.“
Aprílová demonštrácia bola nakoniec pomerne pokojná. Neprišlo tristotisíc ľudí, ako verejne sníval Rajchl, no niekoľko desiatok tisíc ich bolo. Došlo k najmä slovným stretom s ľudmi s ukrajinskými vlajkami, ale polícia nemusela zasahovať ani pri pochode k úradu vlády, po ktorom sa ľudia rozišli.
Subkultúra demonštrantov
Jadro demonštrantov tvoria podľa analytika dezinformačnej scény Romana Mácu ľudia, ktorí podľa neho demonštrujú z princípu proti všetkému.

„Je to akási subkultúra, ktorá vznikla ako dôsledok masívneho šírenia dezinformácií a propagandy,“ uviedol pre web Seznam Zprávy . „Demonštrovali proti islamu, utečencom, rúškam, vakcínam, teraz je to Ukrajina a ekonomické témy,“ vymenúva Máca.
Volebný model agentúry Kantar pre Českú televíziu tento mesiac prvýkrát meral preferencie Rajchlovho hnutia PRO – s tromi percentami sa zaradil medzi strany, ktoré by v budúcnosti mohli atakovať hranicu piatich percent nutných pre vstup do parlamentu.