KODAŇ. Grónsko a Antarktída strácajú ročne trikrát viac ľadového príkrovu ako pred 30 rokmi. Ukázala to rozsiahla medzinárodná štúdia zverejnená v aktuálnom vydaní magazínu Earth System Science Data.
Vedci s pomocou satelitných snímok zistili, že topenie v Grónsku sa prudko zrýchlilo v posledných rokoch.
Priemerné ročné topenie v Grónsku v rokoch 2017 až 2020 bolo o 20 percent mohutnejšie ako na začiatku dekády a viac ako sedemkrát väčšie než predstavovali priemerné ročné úbytky ľadu v Grónsku na začiatku 90. rokov.

"Nové čísla sú naozaj katastrofálne," povedala podľa agentúry AP spoluautorka štúdie Ruth Mottramová z Dánskeho meteorologického ústavu. "Strácame v Grónsku viac a viac ľadu," upozornila expertka.
Hlavná autorka štúdie, glaciologička Ines Otosakaová z Leedskej univerzity, považuje za príčinu zrýchľujúceho miznutia ľadovej vrstvy jednoznačne klimatickú zmenu spôsobenú ľudskou činnosťou.
Od roku 1992 do roku 1996 oba ľadové príkrovy strácali spolu okolo 116 miliárd ton ročne, z toho dve tretiny pripadali na Antarktídu. V príkrovoch je sústredených 99 percent svetového sladkovodného ľadu.
V rokoch 2017 až 2020 už úbytok predstavoval spolu 410 miliárd ton ročne, z toho viac ako dve tretiny v Grónsku. "To je zničujúca trajektória," povedala podľa AP americká glaciologička Twila Moonová. "Takáto miera úbytku ľadu je za modernú civilizáciu bezprecedentná," konštatovala.