CANBERRA. Na západné pobrežie Austrálie sa zišli desaťtisíce ľudí, ktorí si nechceli nechať ujsť vzácny astronomický jav - hybridné zatmenie Slnka.
Tento typ zatmenia, ktoré sa pozorovateľom na rôznych miestach javí niekde ako úplné a niekde ako prstencové, podľa astronómov prichádza nanajvýš raz za desaťročia.
Pre minútu poludňajšieho temna, keď vo štvrtok Mesiac úplne zakryl Slnko, dorazilo do trojtisícového austrálskeho mesta Exmouth asi 20-tisíc ľudí, napísala agentúra AP.
Precestovali aj viac ako tisíc kilometrov
Turisti, ktorí prišli výlučne kvôli zatmeniam, mestečko zaplavili už niekoľko dní vopred a kempovali v stanoch aj obytných prívesoch. Odborníci vopred avizovali, že Exmouth bude jedným z miest, kde bude astronomický jav, ktorý mohli okrem Austrálie pozorovať aj ľudia v časti Indonézie a Východného Timoru, najlepšie viditeľný.

Jedným z tých, ktorí do Austrálie vyrazili, bol aj astronóm Henry Throop z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). "Nie je to neuveriteľné? Je to fantázia. Absolútne neskutočné. Bolo to vidieť tak jasne a ostro. Bola vidieť aj korónu okolo Slnka," opísal svoje zážitky.
"Trvalo to len minútu, ale pocitovo to bolo dlhšie. A potom bol vidieť aj Jupiter a Merkur a pozorovať tie dve planéty naraz v rovnakej chvíli - dokonca aj uvidieť len samotný Merkúr - je tiež veľká vzácnosť," dodal Trhoop.
"Som taká dojatá, že si mi chce plakať. Menila sa farba a videla som korónu aj slnečné erupcie," povedala agentúre AP Julie Copsonová, ktorá kvôli zatmeniu cestovala viac ako tisíc kilometrov z austrálskeho mesta Fremantle.
Copsonová upozornila aj na náhly pokles teploty počas zatmenia, keď sa v priebehu niekoľkých sekúnd ochladilo o päť stupňov.
Zriedkavý úkaz
Hybridné alebo tiež kombinované zatmenie slnka je pomerne zriedkavé, naposledy ho bolo možné pozorovať v roku 2013 a ďalšie príde v roku 2031.
Nastáva vtedy, keď je na oblohe Mesiac takmer rovnako veľký ako vzdialenejšie Slnko, takže ho pri pohľade z niektorých miest planéty zakrýva úplne a inde okolo Slnka zostáva prsteň žiarenia.