BRUSEL, BRATISLAVA. Namiesto hodinu a pol dlhej cesty vlakom letel z Bruselu do Paríža súkromným lietadlom a cesta do Číny ho stála takmer pol milióna eur. Šéf Európskej rady Charles Michel sa už vyše týždňa snaží vysvetliť, prečo je rozpočet na jeho pracovné cesty oveľa vyšší, ako mali jeho predchodcovia. Svoje časté cesty súkromným lietadlom obhajuje nabitým programom.
„Jeho cestovné denníky pripomínajú cestu okolo sveta v 80 súkromných lietadlách,“ povedal zdroj denníka Telegraph.
Európske inštitúcie pritom na europoslancov či zamestnancov Komisie tlačia, aby cestovali komerčnými lietadlami vždy, keď je to možné.
Navyše sa kritika za cesty zdvihla aj voči úradníkom z Európskej komisie. Tí totiž čoraz častejšie lietajú na pracovné cesty, ktoré platia sponzori a lobistické organizácie zastupujúce firmy, o ktorých majú úradníci následne rozhodovať. Europoslanci sa obávajú, že to ohrozuje nezávislosť úradníkov.
Uplácanie letenkami a hotelmi
Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž (DG COMP) Európskej komisie má zabezpečovať, aby trh fungoval pre všetky podniky spravodlivo a rovnocenne. Jeho zamestnanci však v minulom roku absolvovali 150 pracovných ciest, ktoré úplne alebo čiastočne platila tretia strana, nezriedka priemyselné združenia či právnické firmy, ktoré ich zastupujú.
Niektoré z nich pritom Komisia môže pre nekalú hospodársku činnosť aj vyšetrovať, zistil magazín Politico.