CHARTÚM, BRATISLAVA. Najprv je to len klebeta, potom sa z toho stáva verejné tajomstvo. Krátko nato sa už vo svete otvorene hovorí, že v ďalšej africkej krajine pôsobia žoldnieri ruskej skupiny Wagner, ktorá v súčasnosti bojuje najmä na Ukrajine. Potom to už priznávajú aj sami Rusi.
Napríklad ruský veľvyslanec v Stredoafrickej republike potvrdil, že v krajine je 1890 „ruských inštruktorov“. Pomáhajú vraj vládnym jednotkám v občianskej vojne, ktorá v krajine trvá už viac ako desať rokov.
Wagnerovci bojujú aj v Líbyi, pozvala si ich tiež malijská junta a z krajiny už prichádzajú informácie o tom, ako žoldnieri zabíjajú civilistov. A bojovými jednotkami sa to nekončí.
„Z pôvodne žoldnierskej organizácie sa Wagner mení na konglomerát rôznych prepojených firiem,“ povedal pre Deutsche Welle analytik Julian Rademeyer.
Wagnerovci vylepšujú imidž diktátorov a Ruska, prípadne ovplyvňujú voľby. „Pohybujú sa v právne sivej zóne medzi nelegálnymi a legálnymi činnosťami. A pohybujú sa tam veľmi, veľmi efektívne,“ povedal Rademeyer.

Príbeh sa opakuje v Sudáne
Wagnerovci profitujú z občianskych vojen či zo snahy diktátorov potlačiť odpor proti ich vláde. Nie je preto prekvapujúce, že už pred rokmi zacítili svoju šancu v Sudáne a pôsobia tam aj v súčasnosti, keď sa v krajine rozbieha vojna medzi konkurenčnými ozbrojenými silami.
Aj tam sa to začalo nasadením niekoľkých vojakov a dnes je zo šéfa skupiny kľúčová postava ťažby v krajine bohatej na nerastné suroviny.
Od víkendu v krajine totiž proti sebe bojujú dvaja muži, ktorí od vojenského prevratu v roku 2021 vládli krajine a moci sa odmietali vzdať aj napriek tomu, že občanom a medzinárodnému spoločenstvu sľubovali, že moc odovzdajú civilistom.