CHARTÚM. Líder polovojenských Jednotiek rýchlej podpory, ktoré v Sudáne od soboty bojujú o moc s tamojšou armádou, na twitteri potvrdil 24-hodinové prímerie. To má zabezpečiť bezpečný presun civilistov a evakuáciu zranených.
Veliteľov oboch strán konfliktu pred tým na prímerie telefonicky vyzval americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Reagoval tak na incident, pri ktorom sa v pondelok ocitol pod paľbou americký diplomatický konvoj. Pri incidente nikto neutrpel zranenia, uviedol Blinken.
"Môžem potvrdiť, že včera (v pondelok) došlo k streľbe na americký diplomatický konvoj. Všetci naši ľudia sú v bezpečí a bez zranení. Tento čin bol neuvážený, nezodpovedný a samozrejme nebezpečný," povedal šéf americkej diplomacie po rokovaní skupiny krajín G7 v Japonsku.
Útok na veľvyslanca EÚ
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zasa informoval o útoku na veľvyslanca Európskej únie v jeho dome v sudánskej metropole Chartúm. Veľvyslanec je po útoku "v poriadku".
"Pred niekoľkými hodinami napadli veľvyslanca EÚ v Sudáne v jeho rezidencii," napísal Borrell na Twitteri.
"Bezpečnosť diplomatického areálu a personálu je v prvom rade zodpovednosť sudánskych úradov a je to povinnosť na základe medzinárodného práva," dodal Borrell.
Veľvyslancom EÚ v Sudáne je skúsený írsky diplomat Aidan O'Hara. Hovorkyňa EÚ Nabila Massraliová pre AFP povedala, že O'Hara je po útoku "v poriadku".
"Bezpečnosť zamestnancov je našou prvoradou úlohou," uviedla. "Delegácia EÚ nebola evakuovaná. Stanovujeme nutné bezpečnostné opatrenia," doplnila.
Blinken telefonoval s rivalmi
Blinken sa v utorok telefonicky rozprával s veliteľom sudánskej armády a faktickým prezidentom Abdalom Fattáhom Burhánom a s jeho súperom, vodcom polovojenských síl Muhammadom Hamdánom Daklúom. Oboch vyzval na prímerie.
V samostatných telefonátoch s rivalmi "zdôraznil naliehavosť dosiahnuť prímerie, aby sa umožnilo doručenie humanitárnej pomoci ľuďom zasiahnutým bojmi a opätovné zlúčenie sudánskych rodín a aby tiež medzinárodné spoločenstvo v Chartúme malo istotu, že jeho prítomnosť je bezpečná," napísal v oznámení hovorca amerického ministerstva Patel.
Blinken "zdôraznil aj zodpovednosť oboch generálov za zaistenie bezpečia a pokoja civilistov, diplomatického personálu a humanitárnych pracovníkov", dodal Patel.
Daklú uviedol, že mal s Blinkenom "životne dôležitý rozhovor" a obaja "diskutovali o naliehavých záležitostiach v Sudáne, o našej spoločnej oddanosti slobode, spravodlivosti a demokracii pre náš ľud".
Dlhá história konfliktov
Najnovší Konflikt, ktorý vypukol v posledných dňoch, nastal po zdĺhavom boji o moc medzi armádou vedenou Burhánom a súperiacimi polovojenskými Silami rýchlej podpory , ktoré riadi jeho zástupca Daklú.
V konflikte bolo zabitých už najmenej 185 ľudí a ďalších 1 800 utrpelo zranenia, uviedol v pondelok osobitný predstaviteľ OSN v Sudáne Volker Perthes.
Ťažké boje sa začali cez víkend a v celom svete vyvolali obavy, že situácia môže viesť k občianskej vojne.
Daklú, ktorý bol v minulosti obviňovaný z vážneho porušovania ľudských práv, v pondelok požiadal o medzinárodnú pomoc. Obvinil Burhána, že je "radikálny islamista, ktorý zo vzduchu bombarduje civilistov".
Burhán verejne neprehovoril od sobotňajšieho popoludnia, keď obvinil RSF z útoku a zdôraznil, že situáciu má pod kontrolou.
V roku 2019 Daklú a Burhán zvrhli po občianskych protestoch dlhoročného diktátora Umara Bašíra. Obaja znovu v roku 2021 prevzali moc od civilnej vlády, ktorá bola medzičasom dosadená.
Sudán má dlhú históriu civilných konfliktov, ale väčšina sa odohrala v odľahlých kmeňových oblastiach, ďaleko od metropoly Chartúm. Boje sa objavili aj vo vojnou zničenom regióne Dárfúr a v oblastiach na severe a východe krajiny blízko hraníc s Egyptom a Etiópiou.
Chaotické scény bojov s tankmi, guľometmi na nákladných autách, delostrelectvom a bojovými lietadlami v husto obývaných oblastiach hlavného mesta sú preto bezprecedentné, konštatuje agentúra AP.
Prodemokratickí aktivisti poukazujú, že obaja uvedení generáli majú dlhú históriu porušovania ľudských práv. Zároveň majú silných zahraničných podporovateľov, vďaka čomu sú potenciálne náchylní na rastúci diplomatický tlak na ukončenie bojov.
Na to už vyzvalo mnoho členov medzinárodnej komunity ako generálny tajomník OSN António Guterres, šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, šéf Africkej únie Moussa Faki Mahamat či generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmed Aboul Gheit.