CHARTÚM. Najmenej 97 ľudí zomrelo a 1126 ďalších utrpelo zranenia pri ťažkých bojoch, ktoré v Sudáne vypukli medzi armádou a vplyvnou polovojenskou skupinou Sily rýchlej podpory (RSF).
Vyplýva to z nových údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Obete na životoch hlásili od minulého štvrtka v sudánskych štátoch Chartúm, Južný Kordofán, Severný Dárfúr a v ďalších regiónoch, uviedla v noci na pondelok agentúra DPA, od ktorej TASR informácie prevzala.
Problémy v nemocniciach
Nemocnice v sudánskej metropole Chartúm, v ktorej metropolitnej oblasti žije asi šesť miliónov ľudí, sú po ťažkých bojoch z víkendu podľa WHO preťažené.
Mnohé z deviatich nemocníc, ktoré prijímajú zranených civilistov, nemajú dostatok krvi, materiálu na transfúzie a ďalších zdravotníckych potrieb.
Činnosť im sťažujú aj výpadky dodávok vody a elektriny i málo paliva pre núdzové generátory. Chýbajú im aj špecialisti, ako sú anestéziológovia.
"Zásoby, ktoré WHO rozdelila zdravotníckym zariadeniam pred terajšou eskaláciou konfliktu, sú teraz vyčerpané," varovala WHO.
Obzvlášť v hlavnom meste je podľa organizácie situácia pre lekárov, sestry i pacientov veľmi zložitá a ohrozuje životy ľudí, ktorí nevyhnutne potrebujú zdravotnú starostlivosť.
Hlavná časť bojov medzi armádou a RSF prepukla v sobotu, nie je preto úplne jasné, prečo WHO zverejnila čísla od štvrtka. V Sudáne však aj v pokojnejších časoch dochádza k opakovaným stretom.
Milíciám došla trpezlivosť
Agentúra Reuters uviedla, že si boje od soboty vyžiadali už takmer 100 obetí a 365 zranených. Údaje agentúre poskytli sudánske lekárske odbory. Výbor sudánskych lekárov už ale v nedeľu informoval o zhruba 600 zranených. Žiadne z týchto údajov nemožno nezávisle overiť.
Sudán sa trápi s politickou nestabilitou od jari 2019, keď po niekoľkých mesiacoch masových protivládnych protestov armáda s pomocou RSF zvrhla dlhoročného autoritárskeho prezidenta Umara Bašíra obvineného z vojnových zločinov aj genocídy.
Moc následne prevzala dočasná vláda, v ktorej boli zastúpení civilisti aj vojaci. Armáda mala predvlani na jeseň moc odovzdať civilistom, namiesto toho však vykonala prevrat. Od soboty sa potom spory medzi armádou a RSF vyhrotili natoľko, že prerástli do bojov.