CHARTÚM. V Sudáne naďalej pokračujú boje medzi armádou a vplyvnými polovojenskými jednotkami rýchlej podpory (RSF). Bojuje sa ďalej predovšetkým v hlavnom meste Chartúmu, uviedli svetové agentúry.
RSF v sobotu večer oznámili dobytie armádneho veliteľstva, čo armáda poprela ako nepravdivé tvrdenie. V nedeľu ráno napriek pokračujúcim bojom armáda uvádzala, že je blízko víťazstva, poznamenala agentúra DPA.
Podľa agentúry AFP nie je momentálne možné overiť, ktoré dôležité pozície - letisko, prezidentský palác či štátnu televíziu - ktorá zo strán konfliktu ovláda, pretože obe hlásia, že ich dobyli.
Ulice Chartúmu boli dnes ráno podľa svedkov pusté a vo vzduchu bol cítiť pach výbušnín a strelného prachu; v meste boje pokračovali celú noc. Už večer vojaci varovali civilistov, aby zostali doma, pretože letectvo podnikne nálety na povstalecké milície. V nedeľu dopoludnia sa bojovalo hlavne na severnom predmestí hlavného mesta, kde boli nasadené aj ťažké zbrane, a tiež na juhu Chartúmu, uviedla AFP s odvolaním sa na očitých svedkov. Po celom meste sa pohybujú muži v maskovacích uniformách so zbraňami, zatiaľ čo z centra, kde sídlia hlavné mocenské inštitúcie, od soboty stúpajú stĺpy dymu.
Straty na životoch
Boje medzi sudánskou armádou a polovojenskými jednotkami Síl rýchlej podpory (RSF) si vyžiadali životy najmenej 56 ľudí a prinajmenšom 595 zranených.
Počet obetí je podľa výboru sudánskych lekárov zrejme vyšší, keďže pravdepodobne nezrátali mnohých ľudí v regióne Dárfúr a v meste Merowe.
Dodali, že pri zrážkach, ktoré vypukli v sobotu a pokračovali až do skorých ranných hodín v nedeľu, napočítali aj približne 170 ranených.
Napätie medzi oboma stranami v posledných mesiacoch eskalovalo. Jeho príčinou je spor o to, akým spôsobom by mali byť RSF integrované do armády a kto by mal na tento proces dohliadať. Je to kľúčový prvok rozhovorov o finalizácii dohody, ktorá by v Sudáne po vojenskom prevrate v roku 2021 opäť nastolila civilnú vládu.
Čo vyvolalo konflikt
V pozadí konfliktu je boj o moc medzi veliteľom armády Abdalom Fattáhom Burhánom, ktorý je de facto vládcom Sudánu, a Muhammadom Hamdanom Dagalom, ktorý stojí na čele RSF. Zatiaľ nie je jasné, kto z nich má v Cahrtúme navrch.
Znepokojenie v súvislosti s najnovším vývojom v Sudáne v sobotu vyjadrili susedné štáty i USA a Rusko. Vypuknutie bojov odsúdil aj osobitný predstaviteľ OSN v Sudáne Volker Perthes, ktorý obe strany vyzval na okamžité zastavenie bojov, aby "bola zaistená bezpečnosť sudánskeho ľudu a krajina uchránená pred ďalším násilím".
